Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie

Nierówność


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 TomaszHa

TomaszHa

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • 2 postów
0
Neutralny

Napisano 06.12.2008 - 15:42

Treść zadania:
Wyznaczyć wszystkie liczby x należące do rzeczywistych które spełniają nierówność x2 <4x ale nie spełniają nierównośći |x+2|<3

|x+2|<3 obliczyłem i wyszło 1 ale pierwszą nierówność nie wiem jak zrobić ;)
  • 0

Afroman

    Kombinator

  • Użytkownik
3
  • Płeć:Kobieta

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 thomas1991

thomas1991

    Wielki Analityk

  • VIP
  • 1402 postów
739
Wykładowca II
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 06.12.2008 - 15:51

 x^2 -4x < 0
 x(x - 4) < 0
x = 0 lub x = 4

czyli  x\in(0;4) i teraz część wspólną
  • 0

#3 TomaszHa

TomaszHa

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • 2 postów
0
Neutralny

Napisano 06.12.2008 - 15:55

 x^2 -4x < 0
 x(x - 4) < 0
x = 0 lub x = 4

czyli  x\in(0;4) i teraz część wspólną


No to właśnie tak zrobiłem, wyciągnąłem przed nawias i wyszło mi x=0 i x=4
tylko nie wiedziałem co dalej zrobić bo wynikiem całego zadania jest xÎ(0,1)
  • 0

#4 thomas1991

thomas1991

    Wielki Analityk

  • VIP
  • 1402 postów
739
Wykładowca II
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 06.12.2008 - 16:02

 |x + 2| < 3 x spełniające tę nierówność należą do przedziału  ( -5 , 1) czyli te które nie spełniają należą do przedziału  (-\infty , -5) v (1 , +\infty)

 x\in (-\infty , -5) v (1 , +\infty)
 x\in (0 , 4)

częśćą wspólną tych dwóch przedziałów jest  x\in [ 1 , 4)
  • 0

#5 tadpod

tadpod

    Wielki Analityk

  • $Jr Admin
  • 7153 postów
3155
Profesor
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 06.12.2008 - 17:45

Wyznaczyć wszystkie liczby |x+2|<3

hmm,... panowie tak nie można na ... tym forum,
niestety, ale mylicie się wszyscy włącznie z autorem odpowiedzi w podręczniku :-) , mianowicie warunki zadania opisuje układ nierówności
^*R
-------------------------------
P.S. Chcesz sprawdzić ?, proszę bardzo, weź sobie jakąkolwiek liczbę z mojego przedziału to przekonasz się , czy spełnione są warunki zadania ... ;)
  • 0

#6 Plumka

Plumka

    Druga pochodna

  • VIP
  • 109 postów
33
Mały Pomocnik II
  • Płeć:Kobieta

Napisano 06.12.2008 - 17:51

hehe.. w zadaniu pisze które spełniają nierówność x2 <4x ale nie spełniają nierównośći |x+2|<3
czyli nie dodajemi zbiorow tylko odejmujemy. pierwsza nierownosc bedzie wynosic (0;4)a druga <1;4), autor ma racje (0;1)
  • 0

#7 tadpod

tadpod

    Wielki Analityk

  • $Jr Admin
  • 7153 postów
3155
Profesor
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 06.12.2008 - 18:57

hehe.. w zadaniu pisze które spełniają nierówność x2 <4x ale nie spełniają nierównośći |x+2|<3
czyli nie dodajemy zbiorów tylko odejmujemy. pierwsza nierówność będzie wynosić (0;4)a druga <1;4), autor ma rację (0;1>

kurcze ;) , a czy ty kolego Plumka też jesteś ... niegramotny, bo jak widzę, nie raczyłeś przyjrzeć się co ja rozwiązuję ? zobacz dobrze na moją drugą nierówność
układu (koniunkcji) i wtedy pogadamy, bo jak na razie piszesz tu bzdety takie same jak koledzy powyżej ...
a najlepiej podstaw sobie coś z twojego (ich) przedziału do danych nierówności to zobaczysz, kto ma rację,

a tak a propos to forum zaczyna mi się coraz mniej podobać, bo nie dość, że ludzie proszą o rozwiązanie banalnych zadań to jeszcze nie potrafią . ... :-)
  • 0

#8 Plumka

Plumka

    Druga pochodna

  • VIP
  • 109 postów
33
Mały Pomocnik II
  • Płeć:Kobieta

Napisano 06.12.2008 - 19:17

No to mi wytlumacz bo ja uwazam ze jesli w zadaniu pisze ze liczba x ma spelniac nierownosc x^2<4xi ma NIE spelniac nierownosci |x+2|<3 to jesli podstawie np. twoje 3 to pierwsza nierownosc sie zgadza i druga tez a w zadaniu pisze ze odpowiedz ma sie nie zgadzac z druga nierownoscia. podstawiam \frac{1}{2} i szok pierwszanierownosc sie zgadza a druga jest sprzeczna :P

popelnilam blad zeczywiscie, ale wedlug mnie inny a mianowicie pierwsze rownanie (0;4) drugie (0;1) , czesc wspolna (0;1)

I jeszcze jedno ;) to formu sluzy do pomocy slabszym a nie do wywyzszania sie :-)
  • 0

#9 thomas1991

thomas1991

    Wielki Analityk

  • VIP
  • 1402 postów
739
Wykładowca II
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 06.12.2008 - 19:39

Dzięki za poprawkę, poprawiłem już to co wcześniej sknociłem ;)
  • 0

#10 tadpod

tadpod

    Wielki Analityk

  • $Jr Admin
  • 7153 postów
3155
Profesor
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 06.12.2008 - 19:58

No to mi wytlumacz bo ja uwazam ze jesli w zadaniu pisze ze liczba x ma spelniac nierownosc x^2<4xi ma NIE spelniac nierownosci |x+2|<3 to jesli podstawie np. twoje 3 to pierwsza nierownosc sie zgadza i druga tez a w zadaniu pisze ze odpowiedz ma sie nie zgadzac z druga nierownoscia. podstawiam \frac{1}{2} i szok pierwszanierownosc sie zgadza a druga jest sprzeczna :P


ale jeszcze raz do ciebie, bo mnie nie słuchasz co piszę: nie podstawiaj ty x=3 do mojej drugiej nierówności, bo moja to zaprzeczenie drugiej z danego zadania (dlatego moje obie się zgadzają! !!!

no, nie !!!!!! przecież druga nierównoiść się nie zgadza dla x=3 , uprzejmie jak tylko potrafie ;) , proszę zrób jeszcze raz to co piszesz i podstaw to 3 do nierówności |x+2|<3 , przecież |3+2|=|5|=5<3 i co czy liczba 3 spełnia te nierówność, czy nie, a może jeszcze inaczej, czy ta nierówność jest prawdziwa, a wreszcie czy 5 jest mniejsze od 3 tak czy nie.; czy ja już ... zwariowałem ... :-) :P :rolleyes: . ... :-)

jeszcze raz, inaczej: x^2<4x, |x+2|<3 i narysuj sobie te 2 przedziały na osi liczbowej , to zbiór \re \ A-B = ((0;4)-(-5;1)= [1,4) jest zbiorem elementów należących do A (spełniających 1-szą n.) i
nie należących do B (nie spełniających 2-ej nierówności) uffffffffffff . .... :-)
  • 0

#11 tadpod

tadpod

    Wielki Analityk

  • $Jr Admin
  • 7153 postów
3155
Profesor
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 06.12.2008 - 20:14

No to mi wytlumacz bo ja uwazam ze jesli w zadaniu pisze ze liczba x ma spelniac nierownosc x^2<4xi ma NIE spelniac nierownosci |x+2|<3 to jesli podstawie np. twoje 3 to pierwsza nierownosc sie zgadza i druga tez a w zadaniu pisze ze odpowiedz ma sie nie zgadzac z druga nierownoscia. podstawiam \frac{1}{2} i szok pierwszanierownosc sie zgadza a druga jest sprzeczna :-)

popelnilam blad zeczywiscie, ale wedlug mnie inny a mianowicie pierwsze rownanie (0;4) drugie (0;1) , czesc wspolna (0;1) - to są twoje bzdury drugie to (-5;1), a nie (0;1) i ten przedział z pierwszego trzeba po prostu wyrzucić, a część wspólna (0,1) nas tu nie obchodzi

I jeszcze jedno :-) to formu sluzy do pomocy slabszym a nie do wywyzszania sie :P

no tak, dziewczyna, jasne, mogłem się domyślić, nic pokory, kto tu mówi o jakimś wywyższaniu się, ja tylko staram się być precyzyjny i dokładny w tym co robię, dla dobra, a nie profanacji matematyki i mojego (za takie je uważam) forum i tyle, pozdrawiam cię i do następnego razu spięcia lub ...zaiskrzenia (bo tylko to powoduje rozwój, prawda ;) ) . .... :rolleyes:
  • 0

#12 bziomek

bziomek

    Ziomalek... ;).

  • $Jr Admin
  • 984 postów
244
Pomocnik III
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 06.12.2008 - 20:16

Czyli według ciebie, Plumka, 5<3?!
Jest to sprzeczność, toteż x=3 nie spełnia nierówności |x+2|<3 i koniec kropka.
Czy na prawdę nie potrafisz przyznać się do błędu?




Nie dość, że kobieta, to pewnie jeszcze blondynka xD.
  • 0

#13 Plumka

Plumka

    Druga pochodna

  • VIP
  • 109 postów
33
Mały Pomocnik II
  • Płeć:Kobieta

Napisano 06.12.2008 - 22:47

Umiem i przyznaję się popelnilam blad za bardzo mnie jego komentarz zdenerwowal przez co za malo liczylam a za duzo sie wnerwialam. Jak tadpod napisal odpowiedz to mnie juz na formu nie bylo -.- a teraz jestem z nowu i PRZYZNAJE MOJ BLAD ;) Nie jestem idealna jak wy :-) i mi bledy sie zdarzaja
  • 0





Tematy podobne do: Nierówność     x