Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie

Usuwanie niewymierności z ułamków


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Tomalla

Tomalla

    =-.-= Spatter Guy =-.-=

  • $Jr Admin
  • Redaktor
  • 3211 postów
1037
Starszy Wykładowca I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 18.10.2008 - 16:30

Niedawno miałem pracę klasową z działań na potęgach i pierwiastkach. Trochę się zawiodłem na trudności zadań :? natomiast zaciekawiła mnie jedna rzecz: jedno zadanie było na temat usuwania niewymierności z ułamków, a mianowicie:

\frac{5\sqrt{5}+12\sqrt{5}}{2\sqrt{5}}

Zrobiłem to w następujący sposób:

\frac{5\cancel{\sqrt{5}}+12\cancel{\sqrt{5}}}{2\cancel{\sqrt{5}}}=\frac{5+12}{2}=8,5

Nauczycielka zaznaczyła mi całe zadanie na czerwono i powiedziała, że źle to rozpisałem, i że powinno być:

\frac{\sqrt{5}(5+12)}{2\sqrt{5}}\Rightarrow\frac{\cancel{\sqrt{5}}(5+12)}{2\cancel{\sqrt{5}}}=\frac{5+12}{2}=\dots

Powiedziała, że albo mam nie skreślać tych pierwiastków jeszcze w postaci sumy algebraicznej i robić to w pamięci, albo wyłączyć pierwiastek przed nawias i dopiero skracać, bo "skracać w ten sposób możemy tylko, kiedy jest mnożenie lub dzielenie". Podobno trzeba tak robić na maturze ( już nie mówiąc o teście na koniec 3G ), bo inaczej nie zaliczą itd.

Ile jest w tym prawdy i co o tym sądzicie? :? Czy ktoś spotkał się z czymś takim, że zadanie na maturze nie zostało zaliczone z TAKIEGO powodu? Jakoś nie chce mi się wierzyć ;)

Pozdrawiam i czekam na opinie, Tomalla :roll:
  • 0
________
Nie rozwiązuję zadań poprzez PMy!
Nie zaśmiecać mi skrzynki odbiorczej wiadomościami typu "pomóż mi w następnym zadaniu" etc.
Tego typu wiadomości będę po prostu ignorował i od razu usuwał.


=-.-= ToMaLlA - General Modder in games with QuaKe 3 and DooM III EnGiNes =-.-=

Afroman

    Kombinator

  • Użytkownik
3
  • Płeć:Kobieta

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 niusia_87

niusia_87

    Kombinator

  • Użytkownik
  • 208 postów
2
Neutralny

Napisano 18.10.2008 - 16:56

Twoja nauczycielka ma racje, w tym zadaniu gołym okiem widac, że to się redukuje
jak takbys napisał:
 \frac{5 \sqrt{5}+12 \sqrt{5}}{2\sqrt{5}}=\frac{5+12}{2}=\dots
to nikt by do tego się nie mógł doczepic, bo to poprawnie, czy są i tacy, co trzeba jasno napisac dlaczego (czyli tak jak napisała Twoja nauczycielka)
  • 0