Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie
        STUDIA        

Ułożenie elementów na wycinku pierścienia

Geometria

  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 konstrukt

konstrukt

    Nowicjusz

  • Jr Użytkownik
  • 3 postów
0
Neutralny
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 18.03.2020 - 21:15

Witam serdecznie,

na wstępie chciałem się przywitać icon_smile.gif.

Przyuczam się do zawodu konstruktora elementów 3d, pracuję właśnie nad stworzeniem dachu dla pewnego piecyka. Mógłbym ogarnąć zagadnienie "na piechotę", ale uważam, że to bez sensu, bo po 1) niczego się nie nauczę, po 2) przy każdej tego typu konstrukcji musiałbym tak działać, a to czasochłonne.

Mam do wykonania, tak jak wspomniałem, dach piecyka (w miejscu tego wycinka pierścienia oznaczonego przerywaną linią, tzw. ring):

 

https://zapodaj.net/...f.html>ring.gif

 

Jest on osadzony na "noskach", a do wykorzystania mam dwa rodzaje nieforemnych cegieł A i B, tak zwanych klinów:

 

https://zapodaj.net/....html>kliny.gif

Dobrze, to są wszystkie dane. Między poszczególnymi cegłami może być 1-1,5 mm zaprawy. Z założenia, taki dach powinien być zbudowany na wycinku pierścienia, którego środek znajduje się w wierzchołku trójkąta równoramiennego, tak jak jest pokazane na pierwszym rysunku. Jednak nie żyjemy w idealnym świecie, więc jak dach będzie troszkę niżej lub troszkę wyżej, nic się nie stanie (tolerancja to 58-62 stopnie między ścianami wierzchołka tegoż trójkąta).

Cegły A i B mogą być ułożone dowolną kolejnością, byleby finalnie ring się zamknął i spełniał w.w. wymagania. W środku tego wycinka pierścienia jedna z cegieł może być przecięta linią symetrii lub do linii symetrii mogą przylegać dwie cegły z dwóch jej stron.

Pamiętam, że na optymalizacji matematycznej robiliśmy podobne zadania, ale nie mogę spasować żadnego pod to. Będę zobowiązany, jeżeli ktoś pokaże mi jakąś metodę do obliczania tego typu kwestii, tj. ile jest potrzebne i jakich cegieł.

Pozdrawiam serdecznie


Użytkownik konstrukt edytował ten post 19.03.2020 - 10:22

  • 0

Afroman

    Kombinator

  • Użytkownik
3
  • Płeć:Kobieta

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 Jarekzulus

Jarekzulus

    Wielki Analityk

  • +Mods
  • Redaktor
  • 4210 postów
3410
Profesor
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 19.03.2020 - 09:43

Dodaj grafiki tu a nie na stronach zewnętrznych ponieważ zwyczajnie ich nie widać.


Użytkownik Jarekzulus edytował ten post 19.03.2020 - 09:44

  • 0

:wave: :wave: :wave: Jeśli rzuciłem choć promyczek światła na problem który postawiłeś - podziękuj. pre_1433974176__syg.jpgNad kreską


#3 konstrukt

konstrukt

    Nowicjusz

  • Jr Użytkownik
  • 3 postów
0
Neutralny
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 19.03.2020 - 10:23

Proszę :)

Załączone miniatury

  • ring.gif
  • kliny.gif

Użytkownik konstrukt edytował ten post 19.03.2020 - 11:06

  • 0

#4 Jarekzulus

Jarekzulus

    Wielki Analityk

  • +Mods
  • Redaktor
  • 4210 postów
3410
Profesor
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 20.03.2020 - 08:53

To raczej zadanie inżynieryjne :) i chyba nie pomogę... ale ja bym to zrobił tak (na piechotę) rysujesz na ziemi (betonie) ten trójkąt, zakreślasz łuk i na nim z obu końców jednocześnie zaczynasz układać ten łuk z cegieł (używasz na przemian typ A i typ B).

ponieważ masz łuk narysowany więc od razu widzisz czy ostatnia cegła wejdzie czy nie

 

Możliwe sytuacje:

A_A  Trzeba dodać A lub B w miejsce _

B_B Trzeba dodać A lub B w miejsce _

 

Jeśli obie sytuacje złe więc:

B_ _ _B i dajemy BBABB

A_ _ _ A i dajemy AABAA

W ten sposób w 3 iteracjach masz rozwiązanie z założeniem niedoskonałości świata :)

 

 

Jeszcze nad tym posiądę z kątomierzem bo jak mniemam trzeba sprawdzić jaki kąt generuje każda z cegieł i wychodzi mi 0,9^{\circ} ale coś mało wyszło.


Użytkownik Jarekzulus edytował ten post 20.03.2020 - 11:33

  • 0

:wave: :wave: :wave: Jeśli rzuciłem choć promyczek światła na problem który postawiłeś - podziękuj. pre_1433974176__syg.jpgNad kreską


#5 konstrukt

konstrukt

    Nowicjusz

  • Jr Użytkownik
  • 3 postów
0
Neutralny
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 23.03.2020 - 21:21

Dziękuję za odpowiedź, tak też zrobiłem :).


  • 0