Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie
        LICEUM        

Kombinatoryka - wybór poprawnej metody

Kombinacje Permutacje Wariacje Prawdopodobieństwo warunkowe Zdarzenia niezależne

  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 MateuszB

MateuszB

    Nowicjusz

  • Jr Użytkownik
  • 1 postów
0
Neutralny
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 12.01.2020 - 17:39

Witam, rozwiązuję zadania z rachunku prawdopodobieństwa i mam ogromne kłopoty z wybraniem dobrej metody do obliczenia tych zadań.

Stosuję następującą metodę: zadaje sobie 3 pytania:

1. Czy kolejność jest istotna?

2. Czy elementy mogą się powtarzać?

3. Czy wykorzystuję wszystkie elementy?

(metoda podana w załączniku).

Doskonale znajduję odpowiedzi na wszystkie pytania poza jednym; niestety nie potrafię rozpoznać czy kolejność w danym zadaniu jest istotna, czy nie.

 

Np.

(Są to tylko przykłady, więc podanie sposobu rozwiązania ich, nic mi nie da, bo już je rozwiązywałem. Mnie chodzi o parę uniwersalnych porad odnośnie określania tego, czy kolejność ma znaczenie).

 

1) W hostelu jest 5 pokoi o numerach od 1 do 5. Numer pokoju informuje o liczbie miejsc noclegowych w danym pokoju. Na ile sposobów można rozlokować w tych pokojach 15 osób?

Tutaj kolejność nie ma znaczenia.

 

2) Rzucamy dwiema symetrycznymi sześciennymi kostkami. Oblicz prawdopodobieństwo, że na obu kostkach wypadło tyle samo oczek, jeśli suma oczek:  

a) jest większa od 8     b) jest liczbą parzystą.

Tutaj kolejność ma znaczenie w obu podpunktach zadania.

 

Bardzo potrzebowałbym czegoś, co naprowadzi mnie na dobre osądy sytuacji.

Niestety, ale samo podanie rozwiązania do powyższych zadań lub wytłumaczenie ich nic mi nie da, bo jest wiele innych typów, w których źle wybieram.

Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby ktoś napisał jak mam decydować o znaczeniu kolejności w zadaniu.

Załączone miniatury

  • Schemat prawdopodobieństwa1.png

Użytkownik MateuszB edytował ten post 12.01.2020 - 17:40

  • 0

Afroman

    Kombinator

  • Użytkownik
3
  • Płeć:Kobieta

Napisano 25.09.2011 - 17:55