Skocz do zawartości

•  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie
        LICEUM        

Jak rozwiązać równanie wielomianowe n-stopnia

Równania i nierówności Układy równań

• Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
1 odpowiedź w tym temacie

#1 rabbitthedev

rabbitthedev

Nowicjusz

• Jr Użytkownik
  • 1 postów
0
Neutralny

Napisano 27.08.2019 - 19:07

Witam.

Tworzę program, który rozwiązuje różne równania matematyczne.

Nie mogłem znaleźć w sieci algorytmu oraz sposobu na rozwiązywanie równania wielomianowego n stopnia.

Proszę o pomoc, bądź podesłanie literatury, w której znajdę odpowiedź na moje pytanie.

• 0

Afroman

Kombinator

• Użytkownik
3

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 Jarekzulus

Jarekzulus

Wielki Analityk

• +Mods
  • Redaktor
  • 3743 postów
3182
Profesor

Napisano 29.08.2019 - 08:19

Dla wielomianów stopnia 5 i więcej nie ma ogólnego rozwiązania

Równanie piątego stopnia i wyższych

quicklatex.com-135a538975e3d591bde7996d5

gdzie quicklatex.com-1e4b4ca6c39a85634376db111 to stopień równania
„Problem rozwiązalności takich równań badany był od końca XVI wieku, gdy matematycy włoscy podali wzory na rozwiązania równań stopni 3 i 4. Zmagali się z nim Bézout, Euler i Lagrange, jednak dopiero Paolo Ruffini wpadł na pomysł, by udowodnić, że w przypadku równań stopnia wyższego niż 4 odpowiednie wzory nie istnieją. Opublikowany przez niego w roku 1799 dowód twierdzenia (Ruffini podał pięć dowodów) zawierał pewne nieścisłości i został zignorowany przez społeczność matematyków – być może przyczyną był fakt, że Ruffini był także lekarzem. W pełni zadowalający dowód opublikował w roku 1824 Niels Henrik Abel, został on następnie uproszczony w roku 1845 przez Pierre’a Wantzela. Jednak znacznie głębsza analiza problemu zawarta jest w pracach Évariste’a Galois pod postacią teorii Galois.” źródło Wikipedia

• 0

:wave: :wave: :wave: Jeśli rzuciłem choć promyczek światła na problem który postawiłeś - podziękuj. pre_1433974176__syg.jpgNad kreską