Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie
        STUDIA        

Analiza w SPSS - porównanie grup badanych

Statystyka matematyczna SPSS Nieparametryczne

  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Aldonalip

Aldonalip

    Nowicjusz

  • Jr Użytkownik
  • 1 postów
0
Neutralny
  • Płeć:Kobieta

Napisano 17.05.2019 - 14:53

Być może są to podstawy, ale statę miałam rok temu i nic nie pamiętam. Nie jestem w stanie nadrobić kilku książek w dwa tygodnie, żeby zaliczyć seminarium, więc będę wdzięczna jeśli odpowie mi ktoś, kto po prostu to wie.
Dr prowadząca seminarium niewiele mi pomogła. Jeśli gdziekolwiek popełniłam błąd np. W określeniu typu zmiennej -prosze poprawcie mnie.
Badanie 5 grup studentów. Liczebność od 18 do 22 osób. Podczas oglądania filmu został zastosowany dystraktor- dźwięk Messengera (zmienna wyjaśniająca). Efekt sprawdzamy testem wiedzy z filmu (zmienna wyjaśniana, nielosowa,porządkowa?, skokowa - 10 pytań, 0 albo 1 punkt, wynik numeryczny w przedziale od 0 do 10).
To co muszę zrobić:
- Sprawdzić czy grupy są podobne pod względem płci, wieku, zamieszkania. Wykształcenie: 99 średnie, 1 osoba wyższa, więc nie ma tu czego analizować(?).
Zrobiłam tabelę krzyżową tych cech demogr., ale nadal nie wiem czy te różnice są istotne. Dr powiedziała że mogę sprawdzić to Anova ale to bez sensu.
- policzyłam Shapiro Wilka w podziale na grupy: kontrolna pochodzi z rozkładu normalnego, 4 grupy (te z dystraktorem) nie pochodzą z rozkładu normalnego (istotnosc testu mniejsza niż założone 0.05)
Jednak wyczytałam że S-W jest dla zmiennych losowych i ciągłych. Moje takie nie są więc nie mogę bo zinterpretować?
Skoro zmienne nie mają rozkładu normalnego to jak mogę używać Anovy?
Z testu Levene'a wynika że grupy istotnie różnią się wariancją. Pytałam DR czy mogę go używać skoro rozkład nie jest normalny- mruknela że tak, zgadza się, dla nienormalnego jest TEN DRUGI TEST.
Jaki test tu można zastosować? Znalazlam tylko takie które zakładają normalność rozkładu.
Pomimo tego wszystkiego policzylam Kruskala Wallisa. Wynik: dorzuć hipotezę zerową. Czyli istnieje różnica pomiędzy grupami.
Jak sprawdzić między którymi.
Dr kazała mi zrobić post hoci, wyszły istotne różnice między 1 i 4 oraz 1 i 5 grupą.
Jeśli dane nie spełniają wymogów Anovy to jak mogę robić post hoci? Siedziała obok mnie i mi to interpretowała.
Help, bo ja już niż nie wiem.
  • 0

Afroman

    Kombinator

  • Użytkownik
3
  • Płeć:Kobieta

Napisano 25.09.2011 - 17:55