Skocz do zawartości

•  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie
        STUDIA        

Ciśnienie gazu w zbiorniku

• Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
1 odpowiedź w tym temacie

#1 jacektechniczny

jacektechniczny

Ułamek

• Użytkownik
  • 6 postów
0
Neutralny

Napisano 12.12.2018 - 19:21

Dzień dobry.

To chyba odpowiedni dział dla mojego problemu. Chcę obliczyć ile butli 50 litrowych z azotem technicznym o ciśnieniu 200 bar będzie potrzebnych do napełnienia zbiornika 35 m3 do ciśnienia 2 bary.

z góry dziękuję za wszelkie pomysły. :shifty:

• 0

Afroman

Kombinator

• Użytkownik
3

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 michal210

michal210

Nowicjusz

• Jr Użytkownik
  • 2 postów
1
Neutralny

Napisano 08.05.2020 - 10:01

Mamy tutaj do czynienia z przemianą izotermiczną bo gaz w obu zbiornikach znajduje się w tej samej temperaturze (a przynajmniej w zadaniu nie jest napisane żeby było inaczej). Kolejna kwestia odnośnie tego czy gaz należy traktować jak gaz doskonały czy jak rzeczywisty. Zasada jest prosta, jeśli w zadaniu nie ma wyraźnej informacji, że jest to gaz rzeczywisty, to należy traktować go jako gaz doskonały. Do opisu gazu doskonałego wykorzystuje się równie Clapeyrona. W zadaniu mamy 2 sytuacje:

a) gaz znajduje się w butlach 50L pod ciśnieniem 200 bar. Nie wiemy ile tych butli potrzebujemy aby napełnić zbiornik o objętości 35m^3, dlatego objętość butli jaką zużyjemy zapiszmy jako:

V1=n*50L gdzie n- ilość butli 

p1=200bar 

b) zbiornik o objętości 35000L, ciśnienie 2bar

V2=35000L

p2=2bar 

Czy gaz będziemy trzymać w małych butlach czy w dużym zbiorniku to liczba jego moli w obu przypadkach będzie taka sama. Również zakładamy, że temperatura się nie zmienia w obu przypadkach. Napiszmy wiec równinie do sytuacji przestawionej w podpunkcie a oraz b. 

p1V1=nRT

p2V2=nRT

Mamy 2 równianina, w których nRT ma dokładnie taką samą wartość, bo tak jak pisałem wcześniej liczba moli i temperatura jest dokładnie taka sama czy my trzymamy gaz w butlach 50L czy w zbiorniku 35m^3. Skoro tak to oba równania możemy do sobie przyrównać 

p1V1=p2V2

Dzięki temu dostaliśmy wzór który penie pamiętasz z fizyki ( to jest wzór dla warunków izotermicznych)

Podstawmy do niego dane które wypisałem w podpunkcie a i b

200bar*n*50L=2bar*35000L

n=7 

z tego wynika ze musimy opróżnić 5 zbiorników

musisz trochę policzyć tego typu zadań żeby nabrać wprawę. Jedno podsyłam w linku https://fizyka-kursy...a-termodynamika

• 1