Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie
        LICEUM        

Wyznaczanie współrzędnych punktów na krzywej

Geometria

  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 kirby

kirby

    Nowicjusz

  • Jr Użytkownik
  • 2 postów
0
Neutralny
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 26.07.2018 - 05:28

Witam, proszę o pomoc w rozwiązanie zadania.

Mając dwie krzywe złożone z punktów x,y takie, że wartości y tych krzywych są wyznaczone w różnych wartościach współrzędnych x tych krzywych (rys. poniżej). Pisząc kolokwialnie - wartości x tych krzywych nie pokrywają się.
Czy istnieje sposób matematyczny, aby wyznaczyć wartości y tych krzywych dla tych samych współrzędnych x dla obu krzywych ?

 

Bez tytułu.jpg


  • 0

Afroman

    Kombinator

  • Użytkownik
3
  • Płeć:Kobieta

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 Jarekzulus

Jarekzulus

    Wielki Analityk

  • +Mods
  • Redaktor
  • 4210 postów
3410
Profesor
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 26.07.2018 - 10:50

Dwa pytania na początek:

 

1. Czytałeś to przed wysłaniem

2. O co chodzi - opisz jak powstaje funkcja 1 a jak funkcja 2 (o ile to są funkcje)


  • 0

:wave: :wave: :wave: Jeśli rzuciłem choć promyczek światła na problem który postawiłeś - podziękuj. pre_1433974176__syg.jpgNad kreską


#3 kirby

kirby

    Nowicjusz

  • Jr Użytkownik
  • 2 postów
0
Neutralny
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 27.07.2018 - 05:47

Przepraszam za niezrozumiały opis. Chciałem zabawić się w matematyka i opisać to językiem matematycznym, a nim nie jestem.

Więc, są to profile lotnicze, czyli krzywe złożone z punktów (x,y). Oczywiście nie opisane żadnymi równaniami. Zestawiając dwie krzywe ze sobą, jak na rysunku chciałbym wyznaczyć dla nich punkty takie, aby zarówno dla jednej jak i drugiej krzywej współrzędne x punktów leżących nad sobą były wspólne. Nie wiem jak można to jeszcze prościej wytłumaczyć, więc poniżej rysunek, który zastępuje tysiąc słów:

 

Bez tytułu1.jpg


Użytkownik kirby edytował ten post 27.07.2018 - 05:51

  • 0

#4 Jarekzulus

Jarekzulus

    Wielki Analityk

  • +Mods
  • Redaktor
  • 4210 postów
3410
Profesor
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 01.08.2018 - 07:05

Rozumiem, że te punkty (te które są na wykresie) masz dane czyli punkty zaznaczone na obu krzywych, problem w tym, że np na niebieskiej masz punkt x=0,27 i y=0,075 (powiedzmy) ale dla niebieskiej nie masz danego takiego punktu tylko inny bliski x=0,28 i y=0,094 i terach chodzi o to by mieć

<br /><br>\\\begin{array} {|l|c|r|r|}\hline<br /><br>\\x & 0 & 0,1 & 0,2 \\ \hline<br /><br>\\y1nieb & 0 & 0,057 & 0,07 \\ \hline<br /><br>\\y2poma & 0 & 0,064 & 0,0835 \\ \hline\end{array}<br /><br>\\

czyli wspólne x i odpowiadające im wartości

post-27811-0-02174400-1532667138.jpg

 

Jeśli tak to jest dwie kwestie: z jaką dokładnością masz współrzędne tych punktów i na ile wynikowe wartości mają być dokładne oraz co wiesz o naturze tych funkcji (połączonych kropek

 

Bo jest coś takiego jak aproksymacja krzywą czyli wyznaczasz wzór pewnej funkcji która ma przechodzić przez zestaw punktów a następnie możesz podstawić inne punkty i odczytać wartość

Możesz też szukać pod hasłem regresja nieliniowa lub ogólniej prognozowanie.

 

Pozdrawiam


  • 0

:wave: :wave: :wave: Jeśli rzuciłem choć promyczek światła na problem który postawiłeś - podziękuj. pre_1433974176__syg.jpgNad kreską