Skocz do zawartości

•  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie
        STUDIA        

Rozkład pól w układance

• Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 xeres2

xeres2

Nowicjusz

• Jr Użytkownik
  • 4 postów
0
Neutralny

Napisano 12.02.2017 - 15:40

Witam,

Jestem nowy na forum, więc witam wszystkich serdecznie. 

Napisałem sobie gierkę, zwykłą układankę na planie 3, 4, 5, 6 klocków.

mozaika.jpg

Problem polega na tym, że nie potrafię jej ułożyć.

Tzn. nie zawsze, nieraz mogę a nieraz dwa ostatnie klocki zamienione są miejscami i nie można tego odkręcić.

Problem występuje na planie o boku 3 i 4 klocki. Na planie 5 i 6 dotychczas tego nie zauważyłem. 

Gra wygląda trywialnie -> ułożenie planszy w docelowy sposób -> losowe mieszanie klocków -> rozgrywka -> sprawdzenie -> koniec.

Czy istnieje sposób na rozpoznanie takiego początkowego układu klocków, który daje w efekcie końcówkę 1,2, ... 15,14 zamiast oczekiwanego 1,2, ... 14,15 lub 1,2 ,.. 7,8? Chodzi o wyeliminowanie tych układów.

Nie mam pojęcia jak się za to zabrać.

Pozdrawiam

Użytkownik xeres2 edytował ten post 12.02.2017 - 22:10

• 0

Afroman

Kombinator

• Użytkownik
3

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 Jarekzulus

Jarekzulus

Wielki Analityk

• +Mods
  • Redaktor
  • 3364 postów
3038
Profesor

Napisano 12.02.2017 - 19:39

Z tego Co mi wiadomo, zawsze powinno się udać ułożyć. Może algorytm trzeba zmienić by lekko zmienił początkowe ustawienie

Spróbuj tak:

Plansza wsadowa (zapamiętanie ustawienia)->układanie->sprawdzenie->(błąd: 15,14)-> ponowne wczytanie wsadowej-> ułożenie tylko 15,14...7 (dwóch rzędów w odwrotnej kolejności)->z tego stanu zapuść układanie już do końca w normalnej kolejności.

• 0

:wave: :wave: :wave: Jeśli rzuciłem choć promyczek światła na problem który postawiłeś - podziękuj. pre_1433974176__syg.jpgNad kreską

#3 xeres2

xeres2

Nowicjusz

• Jr Użytkownik
  • 4 postów
0
Neutralny

Napisano 13.02.2017 - 02:33

Nie bardzo rozumiem, co miałoby dać takie mieszanie na raty, bo klocki w obu blokach będą już pomieszane, więc skąd będę wiedział, że się dany blok da ułożyć czy nie i czy nie powstaną jakieś schody na łączeniu bloków? Ponadto na planszy o boku 3 widać jak byk, że prawidłowe ułożenie takiego układu jest niemożliwe - chyba, że ja po prostu nie umiem układać układanek :)

To też możliwe ... 

mozaika1.jpg

Użytkownik xeres2 edytował ten post 13.02.2017 - 02:45

• 0

#4 Jarekzulus

Jarekzulus

Wielki Analityk

• +Mods
  • Redaktor
  • 3364 postów
3038
Profesor

Napisano 13.02.2017 - 17:02

No wiesz wydaje mi się, że to jest tak jak z kostką Rubika - jak ułożysz pierwszą ścianę to nie masz automatycznie całości. Trzeba zepsuć

W tym przypadku już  - więc "psujesz" tworząc nowy stan z którego będzie łatwiej uzyskać rozwiazanie

Później postaram się nad tym posiedzieć

• 0

:wave: :wave: :wave: Jeśli rzuciłem choć promyczek światła na problem który postawiłeś - podziękuj. pre_1433974176__syg.jpgNad kreską

#5 xeres2

xeres2

Nowicjusz

• Jr Użytkownik
  • 4 postów
0
Neutralny

Napisano 13.02.2017 - 22:31

Po głębszym zastanowieniu dochodzę do wniosku, że na pewno istnieją takie "nieukładalne" układy.

Przykładem jest układanka o boku 2 i klockach 1,3,2 Jakbyś tym nie kręcił nie ułożysz.

I to nie jest jeden układ lecz pewnie z 50%, ponieważ tak mi wychodzi ze statystyki zabawy z układanką.

Co do kostki Rubika, to pytanie raczej brzmi - Czy możliwe jest ponowne ułożenie ułożonej kostki

Rubika po przekręceniu jednego narożnika "na siłę" w taki sposób, by nie zgadzał się kolorami

na ścianach. Ale to już pytanie do specjalistów od kostki ...

Przy 8 klockach jest tylko 40320 możliwych układów, więc pewnie zaraz to znajdę ... :)

• 0

#6 Zara Asker

Zara Asker

Kombinator

• Użytkownik
  • 182 postów
9
Mały Pomocnik I

Napisano 19.02.2017 - 12:34

w 3x3 musisz zniszczyć drugi rząd (chwilowo) by zmienić układ klocka "15" względem pozostałych klocków. wtedy po ułożeniu 15 wskoczy na poprawne miejsce.

• 0

#7 xeres2

xeres2

Nowicjusz

• Jr Użytkownik
  • 4 postów
0
Neutralny

Napisano 19.02.2017 - 22:23

Pod warunkiem, że wiem, jaki układ jest obecnie ...

Wpadłem na inny pomysł. Piszę właśnie algorytm, który sam ułoży układankę,

oznaczy układ - układalny czy nie i zloguje układy i wyniky do csv.

Jak będę miał kilka tysięcy wyników to sam wyczaję, o co w tym chodzi.  

• 0

#8 xeres

xeres

Nowicjusz

• Jr Użytkownik
  • 1 postów
0
Neutralny

Napisano 12.03.2017 - 03:24

No i napisałem, tylko zapomniałem o 9 polu. Czyli jednak układów jest 9! czyli 362 880 a tyle to mi żaden Excel nie pomieści. Mam obecnie 65 536 niepowtarzalnych, oznaczonych i posortowanych układów w pliku Excela, bo tyle mieści ...

Jakieś pomysły? 

Użytkownik xeres edytował ten post 12.03.2017 - 03:24

• 0