Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie
        STUDIA        

Błąd pomiaru metodą różniczki zupełnej - problem z cząstkowymi pochodnymi

Rachunek różniczkowy

  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Adamski039

Adamski039

    Nowicjusz

  • Jr Użytkownik
  • 1 postów
0
Neutralny
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 20.04.2016 - 16:57

Witam drodzy forumowicze ;) Mam do zrobienia zadanie z fizyki, obliczyłem sprawność grzejnika
Jednak zatrzymałem się na obliczaniu błędu tej sprawności metodą różniczki zupełnej. Mam pochodne cząstkowe, no ale to nie jest przecież wzór na błąd pomiarowy.
Ktoś o dobrym sercu wyznaczy mi ten wzór na błąd objaśniając mi co się robi z tymi pochodnymi cząstkowymi ? Ta wiedza na pewno mi się przyda w następnych zadaniach, a nie ukrywam chciałbym robić to już samodzielnie. Pozdrawiam :)
 
\eta \% = \frac{m_{w} \cdot c_{w} \cdot T_{k} - T_{p}}{3.6 \cdot {10}^6 \cdot W_{k} - W_{p} } \cdot 100 \%
 
 c_{w} - wartość stała
 
\left| \Delta \eta \right|= \left| \frac{ \partial \eta}{ \partial m_{w}} \right| \cdot \left|\Delta m_{w} \right| + \left| \frac{ \partial \eta}{ \partial T_{k}} \right| \cdot \left| \Delta T_{k}\right| + \left| \frac{ \partial \eta}{ \partial T_{p}} \right| \cdot \left|\Delta T_{p} \right| + \left| \frac{ \partial \eta}{ \partial W_{k}} \right| \cdot \left|\Delta W_{k} \right|+ \left|\frac{ \partial \eta}{ \partial W_{p}} \right| \cdot \left|\Delta W_{p} \right|

Użytkownik Adamski039 edytował ten post 20.04.2016 - 16:59

  • 0

Afroman

    Kombinator

  • Użytkownik
3
  • Płeć:Kobieta

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 Kinia7

Kinia7

    Wielki Analityk

  • ^Przyjaciele
  • 3137 postów
424
Instruktor II
  • Płeć:Kobieta

Napisano 20.04.2016 - 19:40

musisz wyliczyć każdą pochodną cząstkową

licząc pochodną po jednej zmiennej wszystkie pozostałe wielkości traktujesz jako stałe

np.

\fr{\partial\eta}{\partial m_w}=\fr{c_wT_k}{3,6\cd10^6W_k-W_p}


  • 0