Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie
        STUDIA        

Średnia ocen

Statystyka matematyczna

  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gloria Viris

Gloria Viris

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • 2 postów
0
Neutralny
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 14.01.2016 - 13:42

W pierwszym semestrze otrzymałem średnią ocen 4,07 (zapis oparty na dwóch miejscach znaczących). W drugim semestrze otrzymałem średnią 3,93. Łączna średnia moich ocen (również liczona do dwóch miejsc znaczących) to 3,99 a nie 4,00 jak mogłoby się wydawać. Czy możliwe jest, że skrypt liczący pominął zaokrąglenia i liczby 4.065... oraz 3,925 (wybrałem najmniejsze wartości, które dają zaokrąglenia powyżej) zapisał jako 3,92 oraz 4,06 i dlatego wyszedł taki wynik, czy jest jakieś matematyczne wyjaśnienie mojego problemu? 
 


  • 0

Afroman

    Kombinator

  • Użytkownik
3
  • Płeć:Kobieta

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 Ereinion

Ereinion

    Mega Rozkminiacz z Marsa

  • $Jr Admin
  • 2104 postów
1008
Starszy Wykładowca I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 14.01.2016 - 14:42

a nie 4,00 jak mogłoby się wydawać.

Być może tak faktycznie intuicja podpowiada, ale to jest błędna intuicja. Jeśli w pierwszym semestrze dostałem 5, 5, 2 (średnia 4,00), a w drugim 5 (średnia 5,00) to nawet jeśli intuicja podpowiada, że średnia wszystkich ocen to 4,5, to faktycznie średnia wynosi jedynie 4,25.

 

Istotne pytanie jest takie, czy liczba ocen jakie dostałeś w pierwszym semestrze jest równa liczbie ocen w drugim semestrze? Jeśli tak, to faktycznie można doszukiwać się błędu w zaokrągleniach, a jeśli nie, to po prostu nie ma matematycznych podstaw do tego, żeby Twoja końcowa średnia była akurat równa 4,00 :)


  • 1

#3 Gloria Viris

Gloria Viris

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • 2 postów
0
Neutralny
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 14.01.2016 - 15:28

Do zamknięcia


  • 0





Tematy podobne do: Średnia ocen     x