Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie
        LICEUM        

Wektor indukcji



  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 abecadło

abecadło

    Ułamek

  • Użytkownik
  • 13 postów
0
Neutralny
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 07.01.2016 - 23:45

Trzy długie prostoliniowe przewodniki leżące w jednej płaszczyźnie w odległości 3 cm od siebie. W przewodnikach płynie prąd o natężeniu I_1 = I_2 = I = 3,6A i I_3 = 7,2 A. Na rysunku (w załączniku) poniżej zaznaczono przepływ prądu w poszczególnych przewodnikach. Oblicz wartość wektora indukcji magnetycznej w punkcie A w odległości r na lewo od przewodnika, w którym płynie prąd o wartości I_1

 

Zrobiłem zadanie tylko nie wiem czy dobrze, dlatego mam pytanie w dalszej części postu.

 

Dane:

r = 3 cm

I_1=I_2=I=3,6A

I_3=7,2A

\mu_0=1,26\cdot 10^{-6} \frac{N}{A^2}

 

B_1=\frac{\mu_0}{2\pi}\cdot \frac{I}{r}

 

B_2=\frac{\mu_0}{2\pi}\cdot \frac{I}{2r}

 

B_3=\frac{\mu_0}{2\pi}\cdot \frac{I_3}{3r}

 

\overrightarrow{B} =\overrightarrow{B_1}+\overrightarrow{B_2}-\overrightarrow{B_3}

 

No, właśnie. Tutaj pojawia się moje pytanie, czy ten zapis wektorowy jest poprawny, chodzi mi o znaki, ponieważ nie wiem, czy mam to liczyć jako:

linie pola dwóch przewodników są zwrócone "za kartkę" (\otimes), a tylko jeden do patrzącego (\odot). Gdyby te linie pola dwóch przewodników były zwrócone do patrzącego (\odot), a tylko jeden "za kartkę" (\otimes), to czy nadal wzór ten wyglądałby tak samo, czy może \overrightarrow{B}=-\overrightarrow{B_1}-\overrightarrow{B_2}+\overrightarrow{B_3}?

 

 

 


  • 0

Afroman

    Kombinator

  • Użytkownik
3
  • Płeć:Kobieta

Napisano 25.09.2011 - 17:55