Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie
        STUDIA        

Testy statystyczne wykorzystywane w analizie regresji

Statystyka matematyczna

  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Ahata

Ahata

    Nowicjusz

  • Jr Użytkownik
  • 1 postów
0
Neutralny
  • Płeć:Kobieta

Napisano 07.11.2015 - 18:44

Jedno z pytań, które dostałam do opracowania brzmi "Omów testy statystyczne wykorzystywane w analizie regresji."

 

W Internecie znalazłam, że:

"Analiza regresji to test parametryczny, który pozwala sprawdzić wpływ predyktorów (zmiennych niezależnych) na zmienną zależną. Np. Jeżeli chcemy sprawdzić czy zmienne takie jak poziom inteligencji emocjonalnej (zmienna niezależna) i ilość lat nauki (zmienna niezależna) wpływają na poziom zarobków osób badanych (zmienna zależna) – analiza regresji może pomóc w odpowiedzi na to pytanie. Założenia jakie muszą spełniać nasze zmienne to rozkład normalny zarówno predyktorów jak i zmiennej zależnej oraz ich charakter ilościowy (założenia te nie dotyczą regresji logistycznej)."

 

Proszę o potwierdzenie czy dobrze myślę. Zakładam, że jeśli ma to być test parametryczny, to odpowiedzią na to pytanie będzie omówienie:

Testu dla średniej

Testu dla wariancji

Testu dla wskaźnika struktury 

 

Nie do końca rozumiem jak te testy się mają do analizy regresji i dlaczego w odpowiedzi, którą dostałam od koleżanki uwzględniła ona też testy nieparamteryczne (chi-kwadrat, Kołomogorowa, Shapiro-Wilka, test serii).

 

Będę wdzięczna za odpowiedź o jakie testy tak naprawdę chodzi.


  • 0

Afroman

    Kombinator

  • Użytkownik
3
  • Płeć:Kobieta

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 Jarekzulus

Jarekzulus

    Wielki Analityk

  • +Mods
  • Redaktor
  • 4210 postów
3410
Profesor
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 07.11.2015 - 20:19

Najpierw opracuj zagadnienie - regresja   https://pl.wikipedia...ja_(statystyka)

 

i jej rodzaje

 

Regresja ma dużo wspólnego z korelacją i Twoja koleżanka ma rację bo tymi testami bada się siłę korelacji.

 

Test Test Fishera-Snedecora to bardzo ważny test w analizie regresji

 

 

Można jeszcze ująć Homoskedastyczność (heteroskedastyczność) (https://pl.wikipedia...oskedastyczność)

 

Definicja którą przytoczyłeś jest bardzo uboga


Użytkownik Jarekzulus edytował ten post 07.11.2015 - 20:23

  • 1

:wave: :wave: :wave: Jeśli rzuciłem choć promyczek światła na problem który postawiłeś - podziękuj. pre_1433974176__syg.jpgNad kreską