Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie

Pole powierzchni i obwód.


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 jacektechniczny

jacektechniczny

    Ułamek

  • Użytkownik
  • 7 postów
0
Neutralny
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 19.08.2015 - 08:32

Dzien dobry.

Bardzo prosze o pmoc w nastepującej sprawie. Chodzi o tok liczenia pola powierzchni figury płaskiej z załącznika i jej obwodu.

Chcialbym to później umiscic w swoim EXELU żeby mozna liczyć taka powierzchnie z innymi promieniami.

Mogą być adresy innych stron gdzie móglbym cos na ten tema zdobyć

Z góry dziekuje za pomoc.

Pozdrawiam Jacek

Załączone miniatury

  • Zbiormnik kufrowy.jpg

Użytkownik jacektechniczny edytował ten post 19.08.2015 - 18:33

  • 0

Afroman

    Kombinator

  • Użytkownik
3
  • Płeć:Kobieta

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 Jarekzulus

Jarekzulus

    Wielki Analityk

  • +Mods
  • Redaktor
  • 4210 postów
3410
Profesor
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 19.08.2015 - 10:09

Chodzi ci o obwód i pole powierzchni przekroju osiowego tak? Bo nie ma czegoś takiego jak obwód bryły, chyba że to niefortunne sformułowani i masz tam powierzchnię pewnej figury wypukłej podobnej do przekrojonej beczki.

 

Jeśli miałbyś tą  figurę opisaną funkcjami (brzeg ma się rozumieć) to można to łatwo policzyć przy pomocy całek, coś mi się jednak zdaje, że takiego opisu nie masz.

 

Inny sposób to przybliżanie

 

pre_1439974862__pol.jpg

 

W tym przypadku pole tej figury przybliżam prostokątem i trapezami których pola mogę policzyć. To oczywiście tylko przybliżenie ale możesz zwiększać precyzję obliczeń coraz dokładniejszym pokryciem figury.

 

W Excelu jeśli możesz zrobić scenariusze z różnym z różnym dopadowaniem

 

Na chwilę obecną innych pomysłów brak


  • 1

:wave: :wave: :wave: Jeśli rzuciłem choć promyczek światła na problem który postawiłeś - podziękuj. pre_1433974176__syg.jpgNad kreską


#3 jacektechniczny

jacektechniczny

    Ułamek

  • Użytkownik
  • 7 postów
0
Neutralny
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 19.08.2015 - 18:36

Dziekuje za odpowiedź. Fakt miało byc napisane figory płaskiej bo tak wyglada zbiornik w przekroju. Figura nie jest opisana funkcjami jest tylko rysunek z różnymi promieniami to jest tylko przyklad.

Musze szukac dalej. Ale dziękuje Jacek


  • 0

#4 Jarekzulus

Jarekzulus

    Wielki Analityk

  • +Mods
  • Redaktor
  • 4210 postów
3410
Profesor
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 19.08.2015 - 20:40

Spokojnie może jeszcze coś wymyślimy

 

Pozdrawiam

Jarek


  • 0

:wave: :wave: :wave: Jeśli rzuciłem choć promyczek światła na problem który postawiłeś - podziękuj. pre_1433974176__syg.jpgNad kreską


#5 jacektechniczny

jacektechniczny

    Ułamek

  • Użytkownik
  • 7 postów
0
Neutralny
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 02.09.2015 - 06:50

Witam Czy cos udało się wymyślić z rozwiazaniem mojego zadania.

Pozdrawiam Jacek :wave:


  • 0

#6 Jarekzulus

Jarekzulus

    Wielki Analityk

  • +Mods
  • Redaktor
  • 4210 postów
3410
Profesor
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 02.09.2015 - 10:13

No przyznam, że zaniechałem poszukiwań bo nic nie pisałeś ale mam pewien pomysł który wymaga przybliżenia tego przekroju do elipsy i na tej podstawie obliczyć pole i obwód. Oczywiście to tylko aproksymacja. Jeśli miałbyś więcej danych (tych promieni i punktów ich zaczepienia możesz to szybko wstawić do programu Geogebra i tak policzysz wszystko.

 

Wzoru ogólnego do tego typu zadań nie ma - są przypadki łatwe i trudne - wszystko zależy od przypadku.


  • 1

:wave: :wave: :wave: Jeśli rzuciłem choć promyczek światła na problem który postawiłeś - podziękuj. pre_1433974176__syg.jpgNad kreską


#7 jacektechniczny

jacektechniczny

    Ułamek

  • Użytkownik
  • 7 postów
0
Neutralny
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 02.09.2015 - 12:52

Dziękuje za zainteresowanie, przeglądnąłem  Geogebre ładna stronka przyda się. Niestety żadnych innych danych nie mam. Mają je jedynie konstruktorzy którzy tworzą cysterny al to ich tajemnica.

Osobiście próbowałem to liczyć z długości luku ale też brakowało mi danych. Ogólnie przyjmują wszyscy pole zastępcze obliczone dla koła z zależności poniżej:

Zgodnie z zależnością między objętością V, powierzchnią czołowa F i długością L zbiornika:

V=FxL stąd F=V/L

 

   

 

Oraz wzorem na pole koła F=Π DW 2/4   stąd  DW=2      F/L

po przekształceniu

 DW=2      V/Π x L

po podstawieniu

 

V=[(Π x d2)/4] x L co daje d=      (4V)/(ΠL)

 V= Π x D2 x L ,  D=       (4xV)x (ΠxL) 

Tylko jak widzisz trzeba znać długość zbiornika i objętośc ale tu można chyba zastosować stałą.

Jeszcze raz pozdrawiam Jacek.

 

PS

Jakbyś jeszcze na coś wpadł to napisz


  • 0

#8 Jarekzulus

Jarekzulus

    Wielki Analityk

  • +Mods
  • Redaktor
  • 4210 postów
3410
Profesor
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 02.09.2015 - 22:47

Dziękuje za zainteresowanie, przeglądnąłem  Geogebre ładna stronka przyda się. Niestety żadnych innych danych nie mam. Mają je jedynie konstruktorzy którzy tworzą cysterny al to ich tajemnica.

Osobiście próbowałem to liczyć z długości luku ale też brakowało mi danych. Ogólnie przyjmują wszyscy pole zastępcze obliczone dla koła z zależności poniżej:

Zgodnie z zależnością między objętością V, powierzchnią czołowa F i długością L zbiornika:

V=FxL stąd F=V/L

 

   

 

Oraz wzorem na pole koła F=Π DW 2/4   stąd  DW=2      F/L

po przekształceniu

 DW=2      V/Π x L

po podstawieniu

 

V=[(Π x d2)/4] x L co daje d=      (4V)/(ΠL)

 V= Π x D2 x L ,  D=       (4xV)x (ΠxL) 

Tylko jak widzisz trzeba znać długość zbiornika i objętośc ale tu można chyba zastosować stałą.

Jeszcze raz pozdrawiam Jacek.

 

PS

Jakbyś jeszcze na coś wpadł to napisz

 

 

 

 

No przyznam, że zapis koszmarny - jeśli mam być szczery (raz małe, raz duże D), zero TeX - oj Jacek, Jacek

 

1. Jak Ci wyszło do D_w=2 ?

 

2. V=\frac{\pi D^2}{4}\cdot L          więc      D^2=\frac{4V}{\pi\cdot L}      więc      D=\sqrt{\frac{4V}{\pi\cdot L}}=\frac{2\sqrt{V}}{\sqrt{\pi \cdot L}}

 

3. Co te obliczenia mają do wyjściowego zadania - chyba nic

 

       Na końcu masz wzór na średnicę okręgu (podstawy walca) wyrażoną przez objętość(V) i wysokość (L) tegoż walca (pomijam to, że z błędem)

 

4. Przybliżanie do koła sensu chyba nie ma bo wyniki mają się nijak do rzeczywistości

 

5. Jeśli już chcesz przybliżać to proponuje do elipsy - błąd wyjdzie stosunkowo mały

 

wykres244.jpg

Pole = \pi\cdot a\cdot b

 

Obwód \approx \pi \left({{3 \over 2}(a+b)-\sqrt{ab}}\right)

 

Przybliżenie bo dokładny jest wyrażony całką eliptyczną ale dokładność jest znaczna.

 

U Ciebie masz

 

a=\frac{2505,28}{2}                    b=\frac{1505,08}{2}

 

---------

ok

1 już rozkminiłem tam jest D_w=2\frac{F}{L} ale to i tak prawdą nie jest. D_w=\frac{2\sqrt{F}}{\sqrt{\pi}}

 

 

 

Czekam na odzew ;) - ewentualnie sprostowanie

 

Pozdrawiam


Użytkownik Jarekzulus edytował ten post 02.09.2015 - 22:49

  • 1

:wave: :wave: :wave: Jeśli rzuciłem choć promyczek światła na problem który postawiłeś - podziękuj. pre_1433974176__syg.jpgNad kreską


#9 jacektechniczny

jacektechniczny

    Ułamek

  • Użytkownik
  • 7 postów
0
Neutralny
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 03.09.2015 - 06:49

Cześć.

Szczerze przyznaje że wzór został przysłany przez Inspektora TDT i korzystam z niego bez głębszego zastanowienia. Chcą to mają. W dalszej części służy on do obliczania min grubości ścianek zbiornika. Następnym razem jak coś prześle to poprawie bo ten zapis został przesłany mailem i go tylko skopiowałem sorki. Co znaczy " zero TeX " bo nie kumam?

Twoje ostanie uwagi są bardzo dobre jak znajdę czas to to poeksperymentuje z polami, to znaczy pole z AUTO CAD z wzoru na okrąg i z wzoru na elipsę - będę porównywał.

Pozdrawiam Jacek


  • 0

#10 Jarekzulus

Jarekzulus

    Wielki Analityk

  • +Mods
  • Redaktor
  • 4210 postów
3410
Profesor
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 03.09.2015 - 14:25

Z tym TeX-em to chodziło mi o sposób zapisu

 

Tu masz taką ściągę jak co pisać  http://matma4u.pl/to...ik-uzytkownika/

 

Np Jak chcesz napisać pole koła to piszesz [TeXa]P=\pi \cdot r^2[/TeXa]  (bez literki a po X)  P=\pi \cdot r^2 po wysłąniu (albo na podglądzie zobaczysz taki ładny wzór)

 

Możesz zaznaczyć myszką wzór i na na pole TeX w menu (pisania post) i te [TeXa] same się wstawią. Wyżej masz też większość najczęściej stosowanych symboli itd.

 

W razie pytań służę pomocą

 

Pozdrawiam


  • 1

:wave: :wave: :wave: Jeśli rzuciłem choć promyczek światła na problem który postawiłeś - podziękuj. pre_1433974176__syg.jpgNad kreską


#11 iwonamal95

iwonamal95

    Nowicjusz

  • Jr Użytkownik
  • 4 postów
0
Neutralny
  • Płeć:Kobieta

Napisano 10.06.2020 - 21:53

podziel to sobie na "rejony"


  • 0