Skocz do zawartości

•  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie
        STUDIA        

Naciąganie słupków a ilość mechanizmów korbowych

• Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 wyborowagold

wyborowagold

Nowicjusz

• Jr Użytkownik
  • 2 postów
0
Neutralny

Napisano 12.05.2015 - 23:07

Witam wszystkich fizycznych zajęcy..

jestem sobie humanistą, a dokładniej rzecz ujmując reklamowym specjalistą, który od czasu do czasu przeczyta jakąś filozoficzną lub popularno-naukową powiastkę. Na fizyce znam się pewnie gorzej niż przeciętny Kowalski, interesuje mnie jej popularna strona mocy, jak np. teoria strun. Ale, ale już przechodzę do meritum. 

Przy okazji ogrodowych remontów pomiędzy mną i sąsiadem zawiązała się żywa dyskusja na temat oddziaływania na słupki rozciąganej pomiędzy nimi liny. W rozmowie tej przyjąłem stanowisko, że jeżeli chcemy naciągnąć linę między słupkami i przy okazji nie wygiąć za bardzo żadnego z nich, powinniśmy zamontować mechanizmu korbowe na obydwu słupkach i naciągać linę raz z jednej, a raz z drugiej strony (abo z obydwu naraz). Na co mój sąsiad przyjął stanowisko, że nie ważnym jest czy naciągamy z jednej strony czy z dwóch, bo naciągana lina będzie oddziaływała z taką samą siłą na każdy ze słupków.

Cóż, nie jestem fizykiem, dlatego chciałbym zapytać, jaki pogląd mają na ten temat eksperci. Oczywiście weźmy pod uwagę tylko jedną zmienną, jaką jest ilość mechanizmów korbowych, zakładając, że pozostałe zmienne nie mają wpływu na wynik. Czy waszym zdaniem naciąganie liny przy jednym słupku doprowadzi do większego wygięcia się jednego z nich, czy obydwa wygną się tak samo?

Pozdrawiam, 

i z niecierpliwością czekam na odpowiedzi.

linę powinno się naciągać 

• 0

Afroman

Kombinator

• Użytkownik
3

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 bb314

bb314

miła suczka

• $Jr Admin
  • Redaktor
  • 3979 postów
4726
Profesor

Napisano 13.05.2015 - 12:05

Można linę naciągać z dwóch stron, ale wystarczy naciągać z jednej strony, bo efekt będzie ten sam, a oprzyrządowanie dwa razy tańsze.

\ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ :shifty: \ :shifty:

• 1

\ \
\ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ Jeśli chcesz powiedzieć \ \ DZIĘKUJĘ \ \ lub \ \ ŁAŁ \ \  to zaloguj się i kliknij znak\ rep_up.png\ nad kreską.\bl\ \ \ \nearrow
..
..
..
..
..
..

#3 Jarekzulus

Jarekzulus

Wielki Analityk

• +Mods
  • Redaktor
  • 3365 postów
3038
Profesor

Napisano 13.05.2015 - 13:06

Ekspertem nie jestem tj nie kończyłem fizyki ale jak słusznie zauważyła koleżanka bb314

Siła jest jednakowa, ponieważ zgodnie z III zasadą dynamiki Newtona, gdy jedno ciało działa na drugie, to drugie ciało działa na pierwsze z taką samą siłą lecz z innym zwrotem.

Kręcąc jednym korbowodem przyciągasz do siebie oba słupki (naciągając linę) z jednakową siłą. Sąsiad miał racje.

• 0

:wave: :wave: :wave: Jeśli rzuciłem choć promyczek światła na problem który postawiłeś - podziękuj. pre_1433974176__syg.jpgNad kreską

#4 wyborowagold

wyborowagold

Nowicjusz

• Jr Użytkownik
  • 2 postów
0
Neutralny

Napisano 14.05.2015 - 11:47

Z III zasadą N. nie mam zamiaru się kłócić, ale wciąż mam przed sobą obraz mówiącego do mnie z przeszłości głosu, nie wiem czy był to dziadek czy nauczyciel, żeby linę naciągać z dwóch stron. Jeżeli jednak jest tak jak mówi III N, to jest to stereotyp, który powstał być może w wyniku niekontrolowanego wpływu innych zmiennych, jak np. wytrzymałość słupka. Ktoś kiedyś powiedział, "patrz jak wygiął mi się słupek, kiedy naciągałem linę"... "bo naciągałeś z jednej strony" - odpowiedział drugi, który naciągał z dwóch i jemu się nie wygiął słupek, lecz nie dzięki obustronnemu naciąganiu, lecz takiej samej wytrzymałości słupków.

OK, dziękuję za odpowiedzi. Pogratulują sąsiadowi wiedzy i przedstawię mu argument w postaci III N.

Pozdrawiam,

• 0

#5 Jarekzulus

Jarekzulus

Wielki Analityk

• +Mods
  • Redaktor
  • 3365 postów
3038
Profesor

Napisano 14.05.2015 - 12:52

Kręcąc z jednej strony wywierasz na słupek(ten z korbką) pewne siły (opierasz się, ciągniesz do góry, w dół) w trakcie kręcenia - to zaburza nieco (w bardzo nieznaczy sposób) równowagę sił działąjących na słupki.

Niemniej jednak siły przyciągania  słupków przez naciągnietą linę nie zależą od tego czy korbki są na obu czy na jednym słupku. III zasada działą i już :)

• 0

:wave: :wave: :wave: Jeśli rzuciłem choć promyczek światła na problem który postawiłeś - podziękuj. pre_1433974176__syg.jpgNad kreską