Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie

Który zegarek jest lepszy ? (odchylenia standardowe)


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 DVKwodzu

DVKwodzu

    Wymierny

  • Użytkownik
  • 60 postów
0
Neutralny

Napisano 01.06.2008 - 15:30

Jacek i Wacek chcą porównać jakość swoich zegarkó. W tym celu przez kolejne 7 dni porównujuą o godzinie 12:00:00 czas wskazywany przez te zegarki z czasem podawanym przez radio. Tabela wskazuje odchylenia w sekundach od czasu dokłądnego w kolejnych dniach. Odchylenie jemne oznaczas że zegarek się późnił a dodtanie że się spieszył

Dołączona grafika
  • 0

Afroman

    Kombinator

  • Użytkownik
3
  • Płeć:Kobieta

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 Tomalla

Tomalla

    =-.-= Spatter Guy =-.-=

  • $Jr Admin
  • Redaktor
  • 3211 postów
1037
Starszy Wykładowca I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 01.06.2008 - 18:16

Małe pytanie ... W tabelce Jacka jest tylko sześć dni, a w tabelce Wacka osiem, z czego dwa dni są traktowane jako siódmy ... Jakaś literówka? :|
  • 0
________
Nie rozwiązuję zadań poprzez PMy!
Nie zaśmiecać mi skrzynki odbiorczej wiadomościami typu "pomóż mi w następnym zadaniu" etc.
Tego typu wiadomości będę po prostu ignorował i od razu usuwał.


=-.-= ToMaLlA - General Modder in games with QuaKe 3 and DooM III EnGiNes =-.-=

#3 DVKwodzu

DVKwodzu

    Wymierny

  • Użytkownik
  • 60 postów
0
Neutralny

Napisano 01.06.2008 - 20:23

Teraz już jest dobrze. Oto poprawna tabelka
Dołączona grafika
  • 0

#4 Tomalla

Tomalla

    =-.-= Spatter Guy =-.-=

  • $Jr Admin
  • Redaktor
  • 3211 postów
1037
Starszy Wykładowca I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 01.06.2008 - 21:01

Wzór na odchylenie standardowe wynosi \sqrt{s^2} , gdzie s^2 to wariancja:

\overline{x} ) wynosi:

s^2 ) wynosi:

\sqrt{s^2} ) wynosi:

\overline{x} ) wynosi:

s^2 ) wynosi:

\sqrt{s^2} ) wynosi:

\sqrt{410,67} \approx \re 20,26

Czyli reasumując: Jacek ma mniejsze odchylenie standardowe, wobec tego jego zegarek jest lepszy.
  • 0
________
Nie rozwiązuję zadań poprzez PMy!
Nie zaśmiecać mi skrzynki odbiorczej wiadomościami typu "pomóż mi w następnym zadaniu" etc.
Tego typu wiadomości będę po prostu ignorował i od razu usuwał.


=-.-= ToMaLlA - General Modder in games with QuaKe 3 and DooM III EnGiNes =-.-=

#5 tadpod

tadpod

    Wielki Analityk

  • $Jr Admin
  • 7153 postów
3155
Profesor
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 01.06.2008 - 22:33

ja znam wzór na s^2 z \re n w mianowniku, a ty bierzesz \re n-1, czy jesteś tego pewien ? . ... 8)
  • 0

#6 Tomalla

Tomalla

    =-.-= Spatter Guy =-.-=

  • $Jr Admin
  • Redaktor
  • 3211 postów
1037
Starszy Wykładowca I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 01.06.2008 - 23:17

Ja znam i na taki i na taki ... tylko właśnie nie wiem w jakich sytuacjach są one używane. Stawiałem na n-1 tylko z tego względu, że w większości źródeł które spotykałem był właśnie taki wzór ( weźmy na przykład OpenOffice Calc - tam funkcja WARIANCJA oraz ODCH.STANDARDOWE korzystają właśnie z takiego wzoru. Także na wielu forach spotkałem się z takim zapisem ).

Jeżeli Ty wiesz, w jakich sytuacjach się stosuje te wzory to napisz, gdyż oba SĄ poprawne tylko używane w innych właśnie sytuacjach ( z ciekawości nawet do wikipedii zajrzałem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wariancja - tam jest ponad 5 różnych wzorów ... dwa, o które tutaj chodzi to: Wariancja dla populacji i ja używam nieobciążonego estymatora, a Ty obciążonego ... jakkolwiek by się to nazywało ... :evil: )
  • 0
________
Nie rozwiązuję zadań poprzez PMy!
Nie zaśmiecać mi skrzynki odbiorczej wiadomościami typu "pomóż mi w następnym zadaniu" etc.
Tego typu wiadomości będę po prostu ignorował i od razu usuwał.


=-.-= ToMaLlA - General Modder in games with QuaKe 3 and DooM III EnGiNes =-.-=

#7 tadpod

tadpod

    Wielki Analityk

  • $Jr Admin
  • 7153 postów
3155
Profesor
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 02.06.2008 - 00:12

Ja znam i na taki i na taki ... tylko właśnie nie wiem w jakich sytuacjach są one używane. Stawiałem na n-1 tylko z tego względu, że w większości źródeł które spotykałem był właśnie taki wzór ( weźmy na przykład OpenOffice Calc - tam funkcja WARIANCJA oraz ODCH.STANDARDOWE korzystają właśnie z takiego wzoru. Także na wielu forach spotkałem się z takim zapisem ).

Jeżeli Ty wiesz, w jakich sytuacjach się stosuje te wzory to napisz, gdyż oba SĄ poprawne tylko używane w innych właśnie sytuacjach ( z ciekawości nawet do wikipedii zajrzałem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wariancja - tam jest ponad 5 różnych wzorów ... dwa, o które tutaj chodzi to: Wariancja dla populacji i ja używam nieobciążonego estymatora, a Ty obciążonego ... jakkolwiek by się to nazywało ... :evil: )

otóż, O.K., ho, ho ja nie jestem taki mądry jak wikipedia,czy jak tam toto się nazywa , ja korzystam z tablic .. szkolnych wyd. Podkowa i nie mam pojęcia o jakiś ... obciążeniach ... :) :) , ale jak są takowe, to widocznie ma to jakieś znaczenie i tak musi być, ale na ... tymczasem nie chce mi się wnikać, kiedy i jakie . ... 8)
  • 0

#8 Tomalla

Tomalla

    =-.-= Spatter Guy =-.-=

  • $Jr Admin
  • Redaktor
  • 3211 postów
1037
Starszy Wykładowca I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 02.06.2008 - 18:25

Hmm ... dziś rozmawiałem z moją nauczycielką od matematyki i powiedziała mi mniej więcej tak: że jeżeli n-1. Natomiast jeżeli n:

i=1, niezależnie od tego, jakie było n ( tzn. samo n czy n-1 ) ... :? :evil:
  • 0
________
Nie rozwiązuję zadań poprzez PMy!
Nie zaśmiecać mi skrzynki odbiorczej wiadomościami typu "pomóż mi w następnym zadaniu" etc.
Tego typu wiadomości będę po prostu ignorował i od razu usuwał.


=-.-= ToMaLlA - General Modder in games with QuaKe 3 and DooM III EnGiNes =-.-=

#9 tadpod

tadpod

    Wielki Analityk

  • $Jr Admin
  • 7153 postów
3155
Profesor
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 02.06.2008 - 18:49

Hmm ... dziś rozmawiałem z moją nauczycielką od matematyki i powiedziała mi mniej więcej tak: że jeżeli n-1. Natomiast jeżeli n:

i=1, niezależnie od tego, jakie było n ( tzn. samo n czy n-1 ) ... :? :evil:

otóż, twoja nauczycielka ma rację, ale wtedy musiałoby być od i=0 do i i=n-1 patrząc z punktu zapisu \Sigma  , czyli \sum\limits _{i=0}^{n-1} ale jeśli tam piszą o jakiś dwóch rodzajach estymatorów (czy czegoś tam), to może polega to na odrzuceniu z danych jakieś danej bardzo ... niepasującej do pozostałych , stąd to n-1, ... no nie wiem , ale szukaj dalej np. co to jest estymator obciążony (nie obc...) jak piszesz, a to jest cenne u ciebie, gratuluję i tak trzymaj ... :? :)
  • 0