Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie
        STUDIA        

Deficyt budżetowy państwa



  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 matylda.percel

matylda.percel

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • 1 postów
0
Neutralny
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 10.04.2014 - 13:28

Hej, tu Matylda. Proszę o pomoc w dwoch zagadnieniach:

 

Które z tych odpowiedzi są prawidłowe (odpowiedź może być więcej niż jedna):

 

1.Deficyt budżetowy państwa:

a) jest nadwyżka importu nad eksportem

b) powoduje narastanie długu publicznego

 

2. Podatki nazywane przychodowymi płacone są:

a) przy rozliczaniu podmiotow na zasadach ryczaltu

b) rozliczaniu podmiotow gospodarczych na ogolnych zasadach

c) rozliczaniu podatku ''VAT''

 

Dziekuję


Użytkownik matylda.percel edytował ten post 10.04.2014 - 13:54

  • 0

Afroman

    Kombinator

  • Użytkownik
3
  • Płeć:Kobieta

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 Jarekzulus

Jarekzulus

    Wielki Analityk

  • +Mods
  • Redaktor
  • 4210 postów
3410
Profesor
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 11.04.2014 - 12:43

Nadwyżka importu nad eksportem to deficyt handlowy

 

-----------------

 

Podatki przychodowe

Dzieląc podatki według przedmiotu opodatkowania wyróżniamy podatki: przychodowe, dochodowe, majątkowe i od wydatków,

Podatki przychodowe związane są z opodatkowaniem wstępnym, które nie uwzględnia finalnej sytuacji osobistej podatnika. â€žPrzedmiotem opodatkowania w tych podatkach jest obrót albo inne znamiona, które świadczą o rozmiarach osiąganych przez podatnika dochodów. Na przykład w podatku gruntowym nawiązują się do ilości, jakości i rodzaju gruntów. Podatki przychodowe obciążają źródło, z którego płyną wartości pieniężne (np. przedsiębiorstwo, gospodarstwo rolne). Zaletą tego opodatkowania jest duża wydajność finansowa, taniość wymiaru i poboru, możliwość dostosowania obciążeń do struktury konsumpcji. Wadą jest przerzucalność tych podatków na nabywców towarów i usług*”*.

Wśród podatków przychodowych wyróżniamy konstrukcje opodatkowania:

  • jednofazowego (podatek pobierany jest w jednej fazie obrotu),
  • wielofazowego (podatek pobierany jest tylko w niektórych fazach obrotu gospodarczego),
  • wszechfazowego (podatek pobierany we wszystkich fazach obrotu)*.

Opodatkowanie wszechfazowe (kumulatywne, kaskadowe) powoduje „kaskadowy wzrost ceny, bowiem podatek zawarty w każdej fazie obrotu buduje ostateczną cenę produktu. W Europie stosuje się podatek od wartości dodanej, czyli konstrukcję eliminującą tę wadę, przez odliczanie w każdej fazie obrotu tej części ceny, która w fazie poprzedniej stanowiła podatek (tzw. podatek naliczony). Podatnika obciąża tylko różnica między podatkiem należnym a podatkiem naliczonym”*.

Zgodnie z klasyfikacją podatków polskich, według kryterium przedmiotu opodatkowania do podatków przychodowych zalicza się:

  1. podatek rolny,
  2. podatek leśny.

Generalnie chodzi o Vat,


  • 0

:wave: :wave: :wave: Jeśli rzuciłem choć promyczek światła na problem który postawiłeś - podziękuj. pre_1433974176__syg.jpgNad kreską


#3 mysniak778

mysniak778

    Ułamek

  • Użytkownik
  • 6 postów
0
Neutralny
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 14.08.2014 - 08:41

Nadwyżka importu nad exportem? Przecież Państwo które więcej importuje powinno być teoretycznie bogatsze? pomyślmy jak to wygląda w zwykłym gospodarstwie domowym - z domu się wynosi czy do domu przynosi, hmm?


  • 0

#4 Jarekzulus

Jarekzulus

    Wielki Analityk

  • +Mods
  • Redaktor
  • 4210 postów
3410
Profesor
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 14.08.2014 - 18:35

Nadwyżka importu nad exportem? Przecież Państwo które więcej importuje powinno być teoretycznie bogatsze? pomyślmy jak to wygląda w zwykłym gospodarstwie domowym - z domu się wynosi czy do domu przynosi, hmm?

 

Źle do trgo podchodzisz

 

Importując towary z innych krajów pieniądze wydajamy do innych krajów. Eksportując pozyskujemy pieniądze. I wtedy jesteśmy bogartsi.

 

To, że masz 100 000 rolek papieru toaletowego w domu nie oznacza, że jesteś bogaty. Będziesz nim jeśli je "wyeksportujesz" (sprzedaż).

 

Druga sprawa

... w zwykłym gospodarstwie domowym - z domu się wynosi czy do domu przynosi, hmm?

 

Co to znaczy przynosi.. kupuje się  "pozbywając się" pieniędzy:) No zamienając je na towary


  • 0

:wave: :wave: :wave: Jeśli rzuciłem choć promyczek światła na problem który postawiłeś - podziękuj. pre_1433974176__syg.jpgNad kreską


#5 mysniak778

mysniak778

    Ułamek

  • Użytkownik
  • 6 postów
0
Neutralny
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 18.03.2015 - 13:59

Jeśli bym miał 100 000 rolek powiedzmy każda jest warta 1zł to tak, jestem bogaty bo mam to w towarze.

Zastanówmy się po co nam pieniądze, same w sobie nie mają wartości, bogatym jest się gdy mają pokrycie. Gdybyśmy mieli mnóstwo pieniędzy a nie mieli towarów to sytuacja wyglądałaby jak hiperinflacja na przełomie 89/1990.

 

 

Popatrzmy też na majątki najbogatszych ludzi w PL? czy mają po te kilka mlrd na koncie? nie, mają je w towarach, aktywach, pasywach...

 

Tak więc uważam kupując więcej rzeczy za pieniądze mogę stwierdzić że jestem bogaty.

A że pieniądz sam w sobie ma wartość umowną, w sumie kawałek papieru, to juz inna kwestia...


  • 0

#6 Jarekzulus

Jarekzulus

    Wielki Analityk

  • +Mods
  • Redaktor
  • 4210 postów
3410
Profesor
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 18.03.2015 - 16:00

A o prawie popytu i podaży słyszałeś... pewnie tak i jakie wnioski z tego wyciągnąłeś?

 

Tak więc uważam kupując więcej rzeczy za pieniądze mogę stwierdzić że jestem bogaty.

 

Raczej byłeś bo wydałeś 100 000 zł na 100 000 rolek papieru i nie masz teraz za co zjeść śniadania więc rolki są "g.." warte - dosłownie bo bez jedzonka nie ma kupy:)

 

Liczy się też tzw. płynność i szybkość z jaką możesz zamienić jedno dobro na inne. Czyli owszem oni są bogaci i nie mają miliardów na kącie ale mają coś co szybko może być zamienione na te miliardy.

 

Pieniądz ma wartość bo taką wartość mu przypisujemy. Owszem nie ma pokrycia w złocie jak kiedyś, ale jak kupujesz bułkę i dajesz 100zł to oczekujesz, że dostaniesz jeszcze resztę czyli jednak ma to dla ciebie znaczenie (wartość).


  • 0

:wave: :wave: :wave: Jeśli rzuciłem choć promyczek światła na problem który postawiłeś - podziękuj. pre_1433974176__syg.jpgNad kreską