Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie

Prawdopodobienstwo wygrania wyscigu przez auto A (ktore rywalizuje z autem B) na podstawie malej probki

LICEUM

  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
1 odpowiedź w tym temacie

#1 clogg

clogg

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • 1 postów
0
Neutralny
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 21.06.2013 - 19:26

Witam wszystkich

 

Zastanawiam sie, czy da sie policzyc prawdopodobienstwo wygrania wyscigu przez auto A (ktore rywalizuje z autem B) na podstawie malej probki

Oto czym dysponujemy:

 

Oba auta mialy do przejechania ten sam odcinek, uzyskujac nastepujace czasy (byla to forma pomiaru sprawnosci auta):

Auto A:  75.3 , 78, 72,8, 77 sek

Auto B: 76, 75,2, 77,5, 74 sek

 

Pytanie brzmi: jakie sa szanse, ze auto A przescignie auto B w wyscigu (ten sam tor, ten sam kierowca)?

Czy da sie to w ogle policzyc na podstawie tak malej probki? Jaki przyjac tok myslenia?

 

Z gory dziekuje za pomoc

Pozdrawiam

Clogg

 

PS. Wahalem sie, czy ten temat pasuje to tego dzialu, czy raczej do statystyki, tak wiec prosze sie nie zloscic, jesli powinienem byl zalozyc ten watek w innym dziale


  • 0

Afroman

    Kombinator

  • Użytkownik
3
  • Płeć:Kobieta

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 KajteK610

KajteK610

    Druga pochodna

  • ^Przyjaciele
  • 107 postów
63
Mały Pomocnik II
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 26.06.2013 - 17:35

Hmmm... mając nawet jeszcze mniej danych można policzyć jakieś tam odpowiednie wartości/prawdopodobieństwa itp. Oczywiście czym mniej danych tym, mniej rzetelne i mniej wiarygodne wyniki. Tutaj ja bym chyba prawdopodobieństwa nie mieszał, najłatwiej policzyć średnie czasy i na tej podstawie stwierdzić, które auto jest 'lepsze'. Trzeba jednak pamiętać, że to nie tylko sprawność auta, decyduje o takim i nie innym wyniku; danych jest nie za wiele. Pieniędzy bym na nie stawiał na żadne z tych aut ; )

 

Pozdrawiam \mathfrak{K}  :shifty:


  • 0
Klikając Dołączona grafika mówisz dziękuje.

"Nie przejmuj się, jeżeli masz problemy z matematyka. Zapewniam Cię, że ja mam jeszcze większe."
~Albert Einstein