Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie

Funkcja skokowa

STUDIA

  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gadziu

Gadziu

    Ułamek

  • Użytkownik
  • 7 postów
0
Neutralny
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 23.01.2013 - 20:26

Mam kilka pytań do zadań. Proszę o potwierdzenie lub odpowiedź na pytania.
1.

Na podstawie długiej obserwacji sprzedawca wie, że jeden na czterech klientów odwiedzających
sklep dokonuje ostatecznie zakupu. Do sklepu weszło trzech nieznających się klientów.

W tym zadaniu to będzie rozkład dwumianowy i prawdopodobieństwo sukcesu wynosi p=0,25?

2.

Przyjmijmy, że n zespołów pracuje niezależnie od siebie nad nową szczepionką przeciw
grypie. Budżet każdego zespołu wynosi 3 mln zł. Prawdopodobieństwo sukcesu dla każdego zespołu jest
takie samo i wynosi 0,1. Ile pieniędzy trzeba wyłożyć na prace badawcze, jeśli chcemy mieć nie mniejsze niż 95% szanse na co najmniej jeden sukces?

Tu też dwumianowy i p=0,1? I co z tym pytaniem: "Ile pieniędzy trzeba wyłożyć na prace badawcze, jeśli chcemy mieć nie mniejsze niż 95% szanse na co najmniej jeden sukces?" Nie rozumiem co to wszystko znaczy.

3.

Właściciel restauracji wie z doświadczenia, że tylko 80% klientów, którzy rezerwują stolik na
wieczór, rzeczywiście przychodzi na kolację. Pewnego dnia właściciel zdecydował się przyjąć 12
rezerwacji, chociaż w restauracji jest tylko 10 stolików.
• Proszę określić oczekiwaną liczbę niezadowolonych klientów?

Nie rozumiem, jak mam obliczyć wartość oczekiwaną tych niezadowolonych klientów?

4.

Pewna firma ubezpieczeniowa ubezpiecza na życie 5000 mężczyzn w wieku 42 lat. Studia
aktuarialne wskazują, że prawdopodobieństwo zgonu 42 letniego mężczyzny wynosi 0,001. Oblicz
prawdopodobieństwo, że firma wypłaci 4 odszkodowania.

Czy tu też rozkład dwumianowy i p=0,01?
  • 0

Afroman

    Kombinator

  • Użytkownik
3
  • Płeć:Kobieta

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 darlove

darlove

    Druga pochodna

  • VIP
  • 131 postów
44
Mały Pomocnik II
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 23.01.2013 - 20:43

Co do zadania 3... Jesli jest 10 stolikow, a gosc przyjal byl 12 zamowien, to niezadowolonych moze byc albo 0, albo 1, albo 2 klientow (1 stolik = 1 klient, rzecz jasna). Trzeba policzyc, jak jakie jest prawdopodobienstwo, ze 1 lub 2 bedzie niezadowolonych (0 nie trzeba, bo niczego to nie wnosi do wartosci oczekiwanej - mnozymy przez 0). Jest to rozklad o trzech wartosciach, a wartosci prawdopodobienstw WYNIKAJA z rozkladu Bernoullego. Np. \Pr(L = 1) to prawd. tego, ze pojawi sie dokladnie 11 klientow... Reszta jest rownie prosta.

Co do zadania 2... Laczna kasa wydana na badania to 3\cdot n [mln]. Pytaja sie w gruncie rzeczy o to, ile musi wynosic MINIMALNA liczba zespolow badawczych, aby uzyskac odpowiednie prawdopodobienstwo sukcesu.

Użytkownik darlove edytował ten post 23.01.2013 - 20:48

  • 1

#3 janusz

janusz

    Wielki Analityk

  • +Mods
  • 3130 postów
1450
Starszy Wykładowca I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 23.01.2013 - 20:46

Panie Gadziu
Po pierwsze - temat postu - Funkcja skokowa - jaka funkcja skokowa?
Po drugie zamieszcza Pan cytaty- cytaty nie są zadaniami.
Po trzecie zgodnie z regulaminem tego forum, jeśli chce Pan poznać choć troszkę Rachunek Prawdopodobieństwa to radzę zamieścić pojedyńczo porządnie przepisaną treść zadania. A najlepiej Pańskie rozwiązanie, nad którym podyskutujemy.
  • 0

#4 Gadziu

Gadziu

    Ułamek

  • Użytkownik
  • 7 postów
0
Neutralny
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 23.01.2013 - 20:57

Po pierwsze uogólniłem temat, bo zawarłem w nim kilka zadań. Po drugie zadania wstawiłem w cytatach, żeby były czytelnie rozdzielone. Po trzecie mogę umieść każde zadanie osobno, ale nie potrzebuję dyskusji nad sposobem rozwiązania zadania, tylko potwierdzenie, czy dobrze dobrałem rozkład i prawdopodobieństwo, bo wszystkie przeliczenie wiem jak zrobić. No może oprócz zadania 2, w którym mam większy problem. Więc mam zamieścić te wszystkie zadania w nowych tematach, czy będzie możliwa odpowiedź na moje pytania tutaj?
  • 0

#5 janusz

janusz

    Wielki Analityk

  • +Mods
  • 3130 postów
1450
Starszy Wykładowca I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 23.01.2013 - 21:17

Proszę zamieścić całą treść zadania z którym ma Pan problem.
  • 0