Skocz do zawartości

•  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie

Stan nieważkości

LICEUM

• Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Azaks

Azaks

Operator całkujący

• ^Przyjaciele
  • 564 postów
17
Mały Pomocnik I

Napisano 20.10.2012 - 18:35

Często można usłyszeć błędne wypowiedzi na temat stanu nieważkości. Ich autorzy twierdzą, że stan nieważkości występuje np. w statku kosmicznym poruszającym się po orbicie ( kilkaset kilometrów nad Ziemią!), gdyż na ciała nie działa tam siła ciężkości. Przygotuj wypowiedź, w której wykażesz ,że takie stwierdzenie jest fałszywe.

Myślę ,że chodzi tu o to ,że występuje wzajemny nacisk pomiędzy ciałami tworzącymi układ.
  • 0

Afroman

Kombinator

• Użytkownik
3

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 janusz

janusz

Wielki Analityk

• +Mods
  • 3035 postów
1407
Starszy Wykładowca I

Napisano 20.10.2012 - 21:18

Stan nieważkości występuje wtedy, gdy brak jest nacisku ciała na podłoże wywołany zrównoważeniem siły ciężkości przez inną siłę, na przykład pozorną siłę bezwładności .
Stan nieważkości może być również osiągnięty, gdy nie ma ciężaru, a to się może zdarzyć tam, gdzie pole grawitacyjne można uznać za nieistniejące.
Na Ziemi stan nieważkości może być osiągnięty, gdy ciało nie wywiera nacisku na podłoże i gdy spada swobodnie np. przy zerwaniu liny windy, podczas skoku w dal itp.
  • 1

#3 Azaks

Azaks

Operator całkujący

• ^Przyjaciele
  • 564 postów
17
Mały Pomocnik I

Napisano 20.10.2012 - 21:29

A już rozumiem. Moja nieuwaga. Więc można krótko wyjaśnić, że o nieważkości mówimy wtedy , gdy jedyną siłą działającą na ciało jest siła ciężkości.

Bardzo proste zadanie, ale nie zwróciłem uwagi , na to "gdyż na ciała nie działa tam siła ciężkości." Zastanawiałem się jakoś bardziej dogłębniej nad siłami nacisku, a tu proste zadanie z teorii nieważkości...

Użytkownik Azaks edytował ten post 20.10.2012 - 21:39

• 0