Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie
        LICEUM        

Oblicz położenie obrazu i podaj jego cechy



  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Oluunka

Oluunka

    Wielki Analityk

  • +Mods
  • Redaktor
  • 1274 postów
439
Instruktor II
  • Płeć:Kobieta

Napisano 27.09.2012 - 18:59

Układ optyczny stanowi soczewka o ogniskowej 15cm i oddalone od niej o 40cm zwierciadło płaskie. 20cm od soczewki po przeciwnej stronie niż lustro znajduje się przedmiot. Oblicz położenie obrazu i podaj jego cechy.

Z obliczeń wyszło mi że "braknie" mi 20cm po przejściu przez soczewkę (odległość zwierciadła od soczewki 40cm, a odległość obrazu od soczewki 60cm). I moje pytanie jest takie, czy powinnam odbić promienie od zwierciadła i uzyskać obraz od strony soczewki czy tak jak to jest ze zwierciadłem płaskim że obraz jest pozorny i przedłużyć promienie za zwierciadło i uzyskać obraz za zwierciadłem?
  • 0

Regulamin

MimeTex


Jeśli klikniesz znak rep_up.png powiesz DZIĘKUJĘ !


Afroman

    Kombinator

  • Użytkownik
3
  • Płeć:Kobieta

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 Karol

Karol

    bum

  • VIP
  • 1085 postów
295
Instruktor I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 27.09.2012 - 22:51

Zrobiłbym to na cfaniaka... jeśli zrobisz pozorny, nie dostaniesz obrazu - promienie się rozbiegną, a pewnie nie o to chodzi. A jeśli poprowadzić przedłużenia promieni "z powrotem w lewo", to promienie się spotkają, a gdzie - to już łatwo wywnioskować, że te 20cm PRZED zwierciadłem. A więc rzeczywisty, odwrócony, powiększony (co widać jak narysujemy).
  • 1

#3 Oluunka

Oluunka

    Wielki Analityk

  • +Mods
  • Redaktor
  • 1274 postów
439
Instruktor II
  • Płeć:Kobieta

Napisano 28.09.2012 - 16:23

Dzięki :) Optyka i ja to niezbyt zgrany duet :P

Mam taki jeszcze jeden problem. Bo drugą sytuacją jaką muszę rozważyć jest "co będzie jak lustro będzie w odległości 20cm od soczewki?". No i usiłowałam to narysować i doszłam do tego momentu:

Dołączona grafika

i nie wiem co dalej...
  • 0

Regulamin

MimeTex


Jeśli klikniesz znak rep_up.png powiesz DZIĘKUJĘ !


#4 Karol

Karol

    bum

  • VIP
  • 1085 postów
295
Instruktor I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 29.09.2012 - 20:25

a promień lecący przez ogniskową soczewki?;d
trudno powiedzieć.. idąc tym samym tokiem rozumowania promienie zostaną jeszcze raz załamane przechodząc drugi raz przez soczewkę, a co wtedy....
Może wcale nie powinienem się wypowiadać na ten temat bo czuję się coraz bardziej zielony :o
  • 0

#5 Oluunka

Oluunka

    Wielki Analityk

  • +Mods
  • Redaktor
  • 1274 postów
439
Instruktor II
  • Płeć:Kobieta

Napisano 30.09.2012 - 08:15

Kuuuurcze... No to co ja mam teraz zrobić? (ten promień przez ogniskową pominęłam bo po co mi jeszcze trzeci na rysunku? i tak już jest zamęt :P )
  • 0

Regulamin

MimeTex


Jeśli klikniesz znak rep_up.png powiesz DZIĘKUJĘ !


#6 janusz

janusz

    Wielki Analityk

  • +Mods
  • 3130 postów
1450
Starszy Wykładowca I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 30.09.2012 - 18:11

Na osi optycznej soczewki skupiającej z ogniskową F umieszczono źródło światła S w odległości a  F< a \leq 2F od soczewki.
Za soczewką w odległości b znajduje zwierciadło płaskie.
Określając położenie obrazów S' źródła, po przejściu promieni świetlnych przez soczewkę - odbitych od powierzchni zwierciadła i ponownego ich przejścia przez soczewkę należy pamiętać, że pierwszy obraz źródła  S_{1} powstanie w odległości
 f_{1} = \frac{aF}{a - F} między zwierciadłem a ogniskową soczewki.
Ponieważ  F < a \leq F, to  2F \leq f_{1} < \infty.
Dalej , w zależności od położenia zwierciadła możliwe są trzy przypadki.
(*)  b \geq f_{1}.
(**)  b<f_{1}, \ 2b > f_{1}.
(***) b< f_{1}, \ 2b< f_{1}.
Przypadek (*)
Pierwszy obraz  S_{1} powstanie przed zwierciadłem w odległości  b - f_{1} od jego powierzchni. Jest to obraz rzeczywisty dla zwierciadła. Drugi obraz  S_{2} powstanie po prawej stronie za zwierciadłem w odległości  b - f_{1} i jest rzeczywistym obrazem dla soczewki, przy czym  d_{2} = 2b - f_{1}.
Z równania soczewki, możemy znaleźć odległość od soczewki obrazu źródła S' - po ponownym przejściu promieni przez soczewkę.
 f_{2} = \frac{F(2b - f_{1})}{2b - f_{1} - F}.
Przypadek(**)
W tym przypadku na zwierciadło pada skupiona wiązka promieni. Obraz  S_{1} jest obrazem pozornym dla zwierciadła. Zwierciadło tworzy drugi obraz w odległości  d_{2} = 2b - f_{1} od soczewki. Jest to obraz rzeczywisty soczewki.
W zależności od znaku różnicy  d_{2} obraz  S' jest rzeczywisty lub pozorny
1) Jeśli  2b - f_{1} > F - soczewka tworzy obraz rzeczywisty. położony po jej lewej stronie.
2) Jeśli  2b - f_{1} < F - to soczewka tworzy obraz rzeczywisty położony po jej prawej stronie.
3) Jeśli  2b - f_{1} = F - soczewka tworzy równoległą wiązkę promieni.
Jeśli  a = 2F , wtedy  f_{1} = 2F. w rozpatrywanym przypadku zwierciadło powinno znajdować się w odległości  b = \frac{3}{2}F.
Przypadek(***)
Zwierciadło tworzy drugi obraz w odległości  f_{1} - 2b - z lewej strony soczewki. Na soczewkę pada skupiona wiązka promieni. Punkt ich przecięcia tworzy obraz pozorny soczewki. Obraz  S' źródła znajduje się po lewej stronie soczewki w odległości  f_{2} = \frac{F(f_{1} - 2b)}{F + f_{1} -2b}.
Proszę w każdym z tych przypadków wykonać odpowiednie rysunki.
  • 1

#7 Oluunka

Oluunka

    Wielki Analityk

  • +Mods
  • Redaktor
  • 1274 postów
439
Instruktor II
  • Płeć:Kobieta

Napisano 03.10.2012 - 18:11

mam taką prośbę, bo obliczeniowo wszystko rozumiem, ale nie umiem tego narysować, czy mógłbyś mi pokazać jak to będzie z kontynuacją tego mojego rysunku?
  • 0

Regulamin

MimeTex


Jeśli klikniesz znak rep_up.png powiesz DZIĘKUJĘ !