Skocz do zawartości

•  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie

Ile razy mieści się...

STUDIA

• Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Wojtek.K.

Wojtek.K.

Nowicjusz

• Użytkownik
  • 2 postów
0
Neutralny

Napisano 17.07.2012 - 21:16

Witam!

Podczas dzielenia w słupku jest taki moment, kiedy trzeba podać, ile razy jakaś liczba mieści się w innej. W wypadku takich sytuacji, jak - ile 242 mieści się w 484, nie stanowi to oczywiście żadnego problemu. Nie zawsze jednak jest to łatwe do stwierdzenia - natychmiast; nie mówię, że nie da się tego zrobić w ogóle, tylko że bardzo często potrzeba chwili na zastanowienie. W moim wykonaniu to wygląda tak, że przymierzam:
Może 16 razy się zmieści... Ale wychodzi, że: przesadziłem o jakieś... chyba 3. No to 13 razy się na pewno zmieści. Tak, ale jeszcze 1 raz. Czyli 14.
To oczywiście nieco przerysowana sytuacja, ale oddaje to, co mnie w niej tak drażni.

Czy nie ma jakiegoś bardziej automatycznego sposobu niż taki, opierający się na zasadzie - "z jakieś 16 razy się mieści", na szybkie oszacowanie, ile danej liczby mieści się w drugiej?

EDYCJA:

Przepraszam, bo jako początkujący użytkownik pomyliłem zdaje się poziom trudności, podając go w odwrotnej kolejności. A teraz już tego chyba nie mogę edytować, to może niech już tak zostanie, bo też nie chcę przysparzać fatygi moderatorom. Na przyszłość się poprawię.

Użytkownik Wojtek.K. edytował ten post 17.07.2012 - 22:26

• 0

Afroman

Kombinator

• Użytkownik
3

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 octahedron

octahedron

Wielki Analityk

• VIP
  • 2068 postów
1144
Starszy Wykładowca I

Napisano 18.07.2012 - 20:18

Ale skąd to 16? Przy dzieleniu pisemnym wychodzą tylko liczby 0\div 9, jeśli jest więcej, to przesuń dzielnik o jeszcze jedną pozycję w lewo.
  • 0

#3 Wojtek.K.

Wojtek.K.

Nowicjusz

• Użytkownik
  • 2 postów
0
Neutralny

Napisano 26.07.2012 - 22:14

Nie było mnie trochę i tak przeciągnąłem tą odpowiedź, ale już odpisuję.

"Ale skąd to 16? Przy dzieleniu pisemnym wychodzą tylko liczby 0 á 9,"

No tak. 16 wkradło się w mój przykład chyba przez to, że wynik do przecinka można czasami przewidzieć i z tej sporadycznej możliwości wyciągnąłem trochę pośpieszny wniosek, że będąc na etapie przed przecinkiem postępuje się inaczej niż po przecinku. Ale cieszę się, że się myliłem, gdyż idąc po kolei teraz będzie mi łatwiej. Dziękuję za wskazówkę. :)

Użytkownik Wojtek.K. edytował ten post 26.07.2012 - 22:19

• 0