Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie

Wyznaczyć objętość i pole powierzchni postałej bryły


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 DVKwodzu

DVKwodzu

    Wymierny

  • Użytkownik
  • 60 postów
0
Neutralny

Napisano 26.04.2008 - 18:42

Trójkąt równoboczny o boku a obraca się dookoła jednego z boków. Wyznacz objętość i pole powierzchni powstałej bryły obrotowej.
  • 0

Afroman

    Kombinator

  • Użytkownik
3
  • Płeć:Kobieta

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 timon

timon

    Wielki Analityk

  • VIP
  • 982 postów
7
Mały Pomocnik I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 26.04.2008 - 19:38

Powstała bryła to jakby 2 stożki złączone ze sobą podstawami. Promień podstawy będzie równy wysokości trójkąta, a więc : {{a sqrt{3}}\over{2}} , a wysokość stożka- połowie podstawy trójkąta 'a':

V=2V_s=2({{1}\over{3}}P_p*h)=2({{1}\over{3}}\pi r^2h)\\<br />\\r={{a sqrt{3}}\over{2}}\\h={{a}\over{2}}\\<br />\\2({{1}\over{3}}\pi ({{a sqrt{3}}\over{2}})^2*{{a}\over{2}})=<br />\\{{\pi a^3}\over{4}}
  • 0
"Chwałą Pana jest człowiek żyjący w pełni"

#3 DVKwodzu

DVKwodzu

    Wymierny

  • Użytkownik
  • 60 postów
0
Neutralny

Napisano 26.04.2008 - 20:25

Ten rysunek to chyba tak będzie wyglądał. Te zadanie jest na 100% dobrze zrobione ?

Dołączona grafika
  • 0

#4 timon

timon

    Wielki Analityk

  • VIP
  • 982 postów
7
Mały Pomocnik I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 26.04.2008 - 20:39

Według mnie tak, ale zawsze możesz sobie prześledzić jak doszedlem do wyniku, bo jak masz spisywać to się na pewno nie nauczysz..
  • 0
"Chwałą Pana jest człowiek żyjący w pełni"

#5 DVKwodzu

DVKwodzu

    Wymierny

  • Użytkownik
  • 60 postów
0
Neutralny

Napisano 26.04.2008 - 20:57

Dobra przesledze sobie te zadanie aby wiedzieć jak ty je rozwiazałes. Dzięli za pomoc
  • 0

#6 tadpod

tadpod

    Wielki Analityk

  • $Jr Admin
  • 7153 postów
3155
Profesor
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 26.04.2008 - 21:31

Trójkąt równoboczny o boku a obraca się dookoła jednego z boków.
Wyznacz objętość i pole powierzchni powstałej bryły obrotowej.

otóż, \color{red}P_c =2\cdot \pi r l=2\pi ha=2\pi\frac{a\sqrt3}{2}\cdot a \color{red}=\pi a^2\sqrt3\  - szukane pole bryły. ... 8)
---------------------------------------------------------
P.S. Rysunek jest zły (no ...nieprecyzyjny) ... to nie jest ta podstawa, a jest nią podstawa przechodząca
przez środek boku i do niego prostopadła, czyli koło o promieniu równym wysokosci tego trójkąta :? :)
  • 0

#7 timon

timon

    Wielki Analityk

  • VIP
  • 982 postów
7
Mały Pomocnik I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 27.04.2008 - 13:30

tadpod, mam pytanko, bo nie wiem czy to ja się pomyliłem czy Ty. Czy we wzorze na objętość nie powinieneś czasem podstawić za wysokość bryły połowę boku trójkąta. Przecież wysokością takiego pojedynczego stożka nie jest cały bok tylko jego połowa..chyba..
  • 0
"Chwałą Pana jest człowiek żyjący w pełni"

#8 tadpod

tadpod

    Wielki Analityk

  • $Jr Admin
  • 7153 postów
3155
Profesor
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 27.04.2008 - 17:32

tadpod, mam pytanko, bo nie wiem czy to ja się pomyliłem czy Ty. Czy we wzorze na objętość nie powinieneś czasem podstawić za wysokość bryły połowę boku trójkąta. Przecież wysokością takiego pojedynczego stożka nie jest cały bok tylko jego połowa..chyba..

timon-ie, masz rację, właśnie to co mówisz ja tak zrobiłem i ty także, tylko ty u siebie zgubiłes 2-ójkę w mianowniku ostatniego podstawienia - chyba
nie podniosłeś do kwadratu tej dwójki w mianowniku, bo ta dwójka z przodu i ta na końcu np. skracają się, prawda / :? :) ... pozdrawiam . .... 8)
  • 0

#9 DVKwodzu

DVKwodzu

    Wymierny

  • Użytkownik
  • 60 postów
0
Neutralny

Napisano 27.04.2008 - 18:45

Dobra to jak dokładanie ma być te zadanie ? :)
  • 0

#10 tadpod

tadpod

    Wielki Analityk

  • $Jr Admin
  • 7153 postów
3155
Profesor
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 27.04.2008 - 19:29

Dobra to jak dokładanie ma być te zadanie ? :)

otóż, nie te tylko to zadanie; o jakim ... dokładaniu mówisz, a jeśli już dałeś pochwały to chyba wiesz za co i teraz trochę wytęż swoją
mózgownicę, czyli pamięć operacyjną (tę w ... głowie) i odpowiedz sobie sam na swoje wątpliwosci, a nie zadawaj kretyńskich pytań kurcze . ... 8)
  • 0

#11 timon

timon

    Wielki Analityk

  • VIP
  • 982 postów
7
Mały Pomocnik I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 27.04.2008 - 20:30

Masz rację, co do pytania DVKwodzu'a, to w tej chwili obie odpowiedzi do zadania są poprawne...pozdrawiam..
  • 0
"Chwałą Pana jest człowiek żyjący w pełni"

#12 DVKwodzu

DVKwodzu

    Wymierny

  • Użytkownik
  • 60 postów
0
Neutralny

Napisano 28.04.2008 - 16:25

Spróbuje sam rozwiązać
  • 0