Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie
- - - - -

Geometria na studiach


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
1 odpowiedź w tym temacie

#1 KCN

KCN

    Wielki Analityk

  • +Mods
  • 902 postów
366
Instruktor II
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 18.07.2011 - 16:40

Może i to głupie o co zapytam, ale strasznie mnie to nurtuje, otóż zauważyłem że jak są podręczniki z matematyki wyższej (nie z poszczególnych działów a z takiej ogólnej wyższej matematyki) to najwięcej materiału poświęcone jest analizie matematycznej i algebrze. Tak samo tutaj na forum pytania z zakresu akademickiego dotyczą też tych działów (czasem się trafi logika czy geometria analityczna) ale nigdy nie widziałem żeby trafiła się taka planimetria czy stereometria (jak już jest to ze szkoły średniej). Tzn, że ten dział na studiach matematycznych jest na tyle łatwy czy też nie poświęca mu się tyle uwagi, jak to bedzie ?
  • 0

Afroman

    Kombinator

  • Użytkownik
3
  • Płeć:Kobieta

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 janusz

janusz

    Wielki Analityk

  • +Mods
  • 3130 postów
1450
Starszy Wykładowca I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 18.07.2011 - 18:36

Może i to głupie o co zapytam, ale strasznie mnie to nurtuje, otóż zauważyłem że jak są podręczniki z matematyki wyższej (nie z poszczególnych działów a z takiej ogólnej wyższej matematyki) to najwięcej materiału poświęcone jest analizie matematycznej i algebrze. Tak samo tutaj na forum pytania z zakresu akademickiego dotyczą też tych działów (czasem się trafi logika czy geometria analityczna) ale nigdy nie widziałem żeby trafiła się taka planimetria czy stereometria (jak już jest to ze szkoły średniej). Tzn, że ten dział na studiach matematycznych jest na tyle łatwy czy też nie poświęca mu się tyle uwagi, jak to bedzie ?

Na studiach matematycznych jest przedmiot geometria, (geometria elementarna), gdzie korzysta się głównie z podręczników:
Karol Borsuk, Wanda Szmielew Podstawy geometrii PWN Warszawa;
Ryszard Doman Wykłady z geometrii elementarnej WN UAM Poznań;
H.S.M Coxeter Wstęp do geometrii dawnej i nowej PWN Warszawa.
Masz rację, temu działowi poświęca się znacznie mniej uwagi niż innym działom matematyki, może ze względu na jego historyczny wymiar, a może dlatego, że bardziej współczesne teorie dotyczą geometrii różniczkowej.
  • 0