Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie

Naciąg nici


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 czano

czano

    Ułamek

  • Użytkownik
  • 9 postów
0
Neutralny
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 22.01.2011 - 18:23

Wiem że było klepane kilka razy . Ale czytam kilka definicji i jakoś nie umiem tego zrozumieć. Napisanie równań dla obu bloczków nie stanowi dla mnie problemu jednak ciężko mi zrozumieć o co chodzi z tym naciągiem. Wytłumaczy ktoś tak jak dla idiotów ?
Dane: kąt nachylenia, M,m i współczynnik tarcia k. DO obliczenia naciąg nici. Bloczek pomijamy. No i M ciągnie m.
Dołączona grafika
  • 0

Afroman

    Kombinator

  • Użytkownik
3
  • Płeć:Kobieta

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 KajteK610

KajteK610

    Druga pochodna

  • ^Przyjaciele
  • 107 postów
63
Mały Pomocnik II
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 22.01.2011 - 19:40

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, naciąg nici występuje miedzy dwoma klockami, są one zwrócone do siebie zawsze("do środka"). W tym konkretnym przypadku naciąg od M idzie jakby do góry(jakbyś wektor narysował) a od m idzie w prawo pod kątem(również chodzi o wektor). Oba muszą być równe co do wartości, bo w przeciwnym wypadku linka, która trzyma te klocki by się zerwała. Obliczasz je po prostu z równania które sobie napiszesz, czyli:
\{ a\cdot M=Q-N\\  a\cdot m=N-(Fs+T) \ :shifty:

KajteK


  • 1
Klikając Dołączona grafika mówisz dziękuje.

"Nie przejmuj się, jeżeli masz problemy z matematyka. Zapewniam Cię, że ja mam jeszcze większe."
~Albert Einstein

#3 czano

czano

    Ułamek

  • Użytkownik
  • 9 postów
0
Neutralny
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 22.01.2011 - 20:23

A mógłbyś mi pokazać przekształcenia na przyspieszenie i naciąg ? Bo kurcze coś mam z tym problemy :/
  • 0

#4 KajteK610

KajteK610

    Druga pochodna

  • ^Przyjaciele
  • 107 postów
63
Mały Pomocnik II
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 22.01.2011 - 20:39

A mógłbyś mi pokazać przekształcenia na przyspieszenie i naciąg ? Bo kurcze coś mam z tym problemy :/

... więc ja bym to zrobił tak:

\{ a\cdot M=Q-N\\ a\cdot m=N-(Fs+T) \ \bl \Rightarrow a(M+m)=Q-N+N-Fs-T\bl \Rightarrow \re a=\frac{Q-Fs-T}{M+m}

No a dalej to już są potrzebne dane, obliczasz sobie w ten sposób przyśpieszenie, a następnie wracasz do początku i obliczasz sobie naciąg, przekształacjać jeden ze wzorów np.

a\cdot M=Q-N \bl \Rightarrow\re N=Q-a\cdot M.

Rozwiązać układ oczywiście możesz też w inny sposób, ogólnie chodzi żeby najpierw obliczyć przyśpieszenie, a potem naciąg. Jeżeli będziesz miał jeszcze problem to możesz podać dane do zadania to wtedy rozwiążemy je po prostu. :shifty:

KajteK


  • 1
Klikając Dołączona grafika mówisz dziękuje.

"Nie przejmuj się, jeżeli masz problemy z matematyka. Zapewniam Cię, że ja mam jeszcze większe."
~Albert Einstein

#5 czano

czano

    Ułamek

  • Użytkownik
  • 9 postów
0
Neutralny
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 22.01.2011 - 21:05

Ahhh N i -N ... tu robiłem błąd. Wiesz no właśnie chciałem żebym załapał o co chodzi i sam rozwiązał ;) . Wielkie dzięki !
  • 0