Skocz do zawartości

•  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie

Zadania tekstowe z procentów.

matematyka

• Zamknięty Temat jest zamknięty
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mercedes

Mercedes

Nowicjusz

• Użytkownik
  • 1 postów
0
Neutralny

Napisano 16.09.2007 - 17:03

Witajcie! Z matematyką jestem na stopie wojennej praktycznie od podstawówki. Przy każdym zadaniu praktycznie płacze, siedze po kilkanaście minut i i tak z marnym efektem. Dostałam zadania z procentów, których ni w pięć ni w dziesięć nie łapie. Po prostu błagam o pomoc, Zadań jest 35. są krótkie, dwuzdaniowe, a jednak ja nie potrafie ich rozwiązać... wiem , że ide na łatwizne, ale czy któryś z was, forumowiczów mógłby je rozwiązać? Niestety nie jestem w stanie za nie zapłacić, ale moge wykonać jakąś pracę pisemną z języka polskiego.
napisze tu dwa zadania, jeśli dla kogoś są banalne, to właśnie takiej osoby szukam.

1) Cenę towaru obniżono o 10% i wynosi ona 27 złotych. Ile kosztował towar przed obniżką?

2) Rolnik pożyczył w banku 6000 zł na 1 rok. Oprocentowanie pożyczki jest równe 28%. Ile odsetek zapłaci rolnik po roku?

rozwiązania 35 zadań potrzebuje na jutro, inaczej dostane trzy razy tyle i dwie jedynki... :)

Bardzo prosze was o pomoc :D

mój mail : manena@autograf.pl

gg: 5166810
  • 0

Afroman

Kombinator

• Użytkownik
3

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 Aniek92

Aniek92

Druga pochodna

• VIP
  • 119 postów
2
Neutralny

Napisano 16.09.2007 - 17:49

Zadania rozwiązujemy na forum, nie przez maile.

1. x - cena towaru przed obniżką
x-10%x=27 zl
x-0,1x=27 zl
0,9x=27 zl
x=30 zl<br />\\

2. 28% \cdot 6000 zl=0,28 \cdot 6000 zl=1680 zl

Te zadania rzeczywiście nie są takie trudne, trzeba je tylko zrozumieć, a procenty też nie są takie straszne :) Może poproś kogoś z najbliższego otoczenia, kto je rozumie, żeby Ci wytłumaczył, jeśli nie chcesz np. inwestować w korepetycje. Ew. zgłoś się do mnie na gg (4452543), może zdołam Ci jakoś pomóc, choć nie mówię tu o rozwiązaniu wszystkich 35 zadań ;]
  • 0

#3 antynomia

antynomia

Operator całkujący

• VIP
  • 313 postów
0
Neutralny

Napisano 16.09.2007 - 17:53

No tak są rzeczy których ja też nie mogę zrozumieć.
1. Zawsze o zadaniach ludzie sobie przypominają w niedzielę wieczorem i muszą je mieć na jutro (nie bierz tego do siebie, to powszechne zjawisko :) )
2. Z procentów są w zasadzie 3 typy zadań, tzn. prawie wszystkie zadania sprowadzają się do tych 3 schematów, wystarczy się więc ich nauczyć.

Wytłumaczę Ci te 2 zadania. Jednak na tym koniec. nie mam więcej czasu dzisiaj. Zamieść zadania na forum, może ktoś pomoże.

W sumie to z procentami zawsze można się uporać korzystając z proporcji.

1) Niech x - cena towaru przed obniżką.
Skoro cenę obnizono o 10% to znaczy że teraz cena wynosi 90% ceny początkowej.
Zapisujemy
90% - 27 \\<br />\\100%  - x
Mnożymy "na krzyż" 90%x=100%\cdot 27
x=\frac{100% \cdot 27}{90%}=30

2) Interesuje nas ile to jest te 28%.
x - odsetki
100% - 6000 \\<br />\\28% - x
 x=\frac{28% \cdot 6000}{100%}=1680

[Edit1] o nie zauważyłam, że jak pisałam odpowiedź to już mnie ktoś uprzedził. No cóż zostawie jednak to co napisałam.
  • 0
:arrow: regulamin
:arrow: poradnik MimeTeX-a
:arrow: Możesz dać innemu użytkownikowi pochwałę klikając na znak Dołączona grafika przy jego poście.