Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie

I zasada termodynamiki


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 lost

lost

    Lukemeister

  • VIP
  • 1619 postów
655
Wykładowca I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 27.10.2010 - 19:32

Silnik gazowy, doskonale zaizolowany cieplnie, zasilany jest helem o jednostkowej entalpii 1560\frac{kJ}{kg}. Hel dopływa do silnika z prędkością 25 \frac{m}{s} w ilości 0,85 \frac{kg}{s}, a opuszcza system z prędkością 30\frac{m}{s} i ma wtedy entalpię jednostkową 625\frac{kJ}{kg}. Zmianę energii potencjalnej, między wlotem i wylotem helu, można pominąć. Silnik działa w stanie ustalonym w czasie. Obliczyć mechaniczną moc wewnętrzną silnika.

Ja to zadanie zrobiłem w sposób następujący:

m(h_p+\frac{\omega_p^2}{2}=m(h_k+\frac{\omega_k^2}{2})+N \\ N=m[h_p-k_k+\frac{1}{2}(\omega_p^2-\omega_k^2)] \\ N=0,85[1.560.000-625.000+\frac{1}{2}(\frac{25^2}{2}-\frac{30^2}{2})]=0,85[935.000-137,5]=0,85\cdot 934862,5=794,6kW

Dotąd zadanie wydaje się w zupełności dobrze zrobione.
Ale mam problem z drugim zadaniem, powiązanym z tym, które brzmi następująco:

Jeśli silnik z poprzedniego zadania pozbawiono by izolacji cieplnej, a miałby on tę samą moc mechaniczną, ale entalpia jednostkowa odpływającego helu wyniosłaby 580 \frac{kJ}{kg}, to przy pozostałych danych niezmienionych- jaki efekt cieplny byłby z tym związany?

Z pewnością jest to strata strumienia ciepła do otoczenia, tyle jak to obliczyć?
  • 0

Afroman

    Kombinator

  • Użytkownik
3
  • Płeć:Kobieta

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 JSB

JSB

    Operator całkujący

  • VIP
  • 484 postów
90
Mały Pomocnik III
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 27.10.2010 - 19:34

A ile energii znika? Na kilogram?
  • 1
Fizycy w odróżnieniu od matematyków używają matematyki w sposób inteligentny

\small Question: <br />What\,is\,the\,difference\,between\,theoretical\,physics\,and\,mathematical\,physics?\\<br />Answer:\,Theoretical\,physics\,is done\,by\,physicists\,who\,lack\,the\,necessary\,skills\,to\,do\,real\,experiments;\\mathematical\,physics\,is\,done\,by\,mathematicians\,who\,lack\,the\,necessary\,skills\,to\,do\,real\,mathematics.\\<br /> N.\, David\, Mermin


Pomogłem? Naciśnij Dołączona grafika

Dołączona grafikaDołączona grafika

POLECAM

#3 lost

lost

    Lukemeister

  • VIP
  • 1619 postów
655
Wykładowca I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 27.10.2010 - 19:39

Ale ze mnie debil...

m(h_p+\frac{\omega_p^2}{2})=m(h_{kn}+\frac{\omega_k^2}{2})+N+Q

I dostałem, tyle, że ja założyłem, że ta energia zostaje przekazana do otoczenia:

Q=37,9kW

No i prawie by się wszystko zgadzało, ale wynik, który jest w odpowiedzi jest z minusem. Doszedłem do wniosku, że jest to uzależnione od mojego założenia. Czy mój tok myślenia jest dobry?
  • 0

#4 JSB

JSB

    Operator całkujący

  • VIP
  • 484 postów
90
Mały Pomocnik III
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 28.10.2010 - 00:39

Tak ponieważ uogólniona zasada zachowania energii musi być spełniona.
Tamtym pytaniem chciałem Cię naprowadzić. I się udało.

Minusy są zawsze kwestia umowną. Nie ważne jak, ważne żeby być konsekwentnym.

Właśnie tak myślałem że Ci wyjdzie coś koło 40kW.

Polecam się na przyszłość do zadań z termodynamiki. :crazy:
  • 1
Fizycy w odróżnieniu od matematyków używają matematyki w sposób inteligentny

\small Question: <br />What\,is\,the\,difference\,between\,theoretical\,physics\,and\,mathematical\,physics?\\<br />Answer:\,Theoretical\,physics\,is done\,by\,physicists\,who\,lack\,the\,necessary\,skills\,to\,do\,real\,experiments;\\mathematical\,physics\,is\,done\,by\,mathematicians\,who\,lack\,the\,necessary\,skills\,to\,do\,real\,mathematics.\\<br /> N.\, David\, Mermin


Pomogłem? Naciśnij Dołączona grafika

Dołączona grafikaDołączona grafika

POLECAM





Tematy podobne do: I zasada termodynamiki     x