Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie

Silnik przepływowy


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 lost

lost

    Lukemeister

  • VIP
  • 1619 postów
655
Wykładowca I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 17.10.2010 - 21:00

W idealnym silniku przepływowym o mocy 300kW gaz odbywa przemianę o równaniu:

pV=const

Gaz na dolocie ma ciśnienie absolutne 1,5MPa i gęstość 10\frac{kg}{m^3}, a na wylocie ciśnienie 100kPa. Jaki strumień masy gazu przepływa przez silnik?

Wydaje mi się, że trzeba skorzystać z objętości właściwej: v_w=\frac{1}{\rho} i na pewno trzeba będzie przy liczeniu pracy technicznej skorzystać ze wzoru: L_{t1-2}=-\int_{p1}^{p_2}v(p)dp. Oraz jak wyznaczyć tzw. jednostkową pracę techniczną: l_{t1-2}?
  • 0

Afroman

    Kombinator

  • Użytkownik
3
  • Płeć:Kobieta

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 JSB

JSB

    Operator całkujący

  • VIP
  • 484 postów
90
Mały Pomocnik III
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 17.10.2010 - 21:25

W idealnym silniku przepływowym o mocy 300kW gaz odbywa przemianę o równaniu:

pV=const

Gaz na dolocie ma ciśnienie absolutne 1,5MPa i gęstość 10\frac{kg}{m^3}, a na wylocie ciśnienie 100kPa. Jaki strumień masy gazu przepływa przez silnik?

Wydaje mi się, że trzeba skorzystać z objętości właściwej: v_w=\frac{1}{\rho} i na pewno trzeba będzie przy liczeniu pracy technicznej skorzystać ze wzoru: L_{t1-2}=-\int_{p1}^{p_2}v(p)dp. Oraz jak wyznaczyć tzw. jednostkową pracę techniczną: l_{t1-2}?


A czy jednostkowa praca techniczna to nie było -\int vdp a jednostkowa praca bezwzględna przemiany \int pdv?

Bo ogólnie idąc Clapeyronem:

pV=nRT
pV=\frac {mRT}{\mu}
pv=\frac{RT}{\mu}
v=\frac{RT}{p\mu}
l_{t1-2}=-\int{v(p)dp}=-\frac{RT}{\mu}\int{\frac{dp}{p}}

Tutaj magicznie l_{t1-2}=l_{1-2}

A przepływy chyba najlepiej z Bernoulliego policzyć.



Tak jak Microsoft:

Czy ta informacja okazała się pomocna?
  • 1
Fizycy w odróżnieniu od matematyków używają matematyki w sposób inteligentny

\small Question: <br />What\,is\,the\,difference\,between\,theoretical\,physics\,and\,mathematical\,physics?\\<br />Answer:\,Theoretical\,physics\,is done\,by\,physicists\,who\,lack\,the\,necessary\,skills\,to\,do\,real\,experiments;\\mathematical\,physics\,is\,done\,by\,mathematicians\,who\,lack\,the\,necessary\,skills\,to\,do\,real\,mathematics.\\<br /> N.\, David\, Mermin


Pomogłem? Naciśnij Dołączona grafika

Dołączona grafikaDołączona grafika

POLECAM

#3 lost

lost

    Lukemeister

  • VIP
  • 1619 postów
655
Wykładowca I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 17.10.2010 - 21:37

Tak się składa, że już je zrobiłem :rolleyes: Ale i tak dzięki za porady :thumbsup: Po prostu przy liczeniu popełniłem błąd rachunkowy.

Ja zrobiłem to zadanie tak:

V_1=\frac{1}{\rho}=0,1\frac{m^3}{kg}
p_1=1,5\cdot 10^6 \\ p_2=10^5

Korzystam z własności:

p_1V_1=p_2V_2 \\ V_2=1,5m^3 \\ p_1V_1=1,5\cdot 10^5 \Rightarrow v=\frac{1,5\cdot 10^5}{p}

l_{t1-2}=\int_{10^5}^{1,5\cdot 10^5}\frac{1,5\cdot 10^5}{p}dp=1,5\cdot 10^5\cdot ln(15)=406,2\frac{kJ}{kg} \\ N=m_sl_{t1-2} \\ m_s=\frac{n}{l_{t1-2}}=0,739\frac{kg}{s}
  • 0