Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie

Puszka Pandory #3


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Tomalla

Tomalla

    =-.-= Spatter Guy =-.-=

  • $Jr Admin
  • Redaktor
  • 3211 postów
1037
Starszy Wykładowca I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 14.02.2010 - 14:42

Oto kolejne zadania z cyklu Puszka Pandory:

1. Połamana tarcza zegara
W muzeum zobaczyłem stary zegar z rzymskimi cyframi. Jednak zamiast znanej każdemu cyfry "IV", była staromodna "IIII". Pęknięcia podzieliły tarczę zegara na 4 części. Rysunek przedstawia nierówne sumy liczb w każdej z tych części, wahają się od 17 do 21.

Dołączona grafika

Czy potrafisz zmienić położenie jednego pęknięcia tak, żeby suma liczb w każdej z 4 części była równa 20?

Podpowiedź:
pęknięcie nie musi przechodzić przez środek taczy zegara.

2. Niesamowity zegar
Zegarmistrz dostał pilne zlecenie, aby pójść do domu klienta i wymienić uszkodzone wskazówki zegara. Był chory, więc wysłał swojego ucznia.

Uczeń był bardzo sumienny. Kiedy skończył naprawę zegara, było już ciemno. Przekonany, że już naprawił zegar, w pośpiechu przymocował nowe wskazówki i ustawił godzinę wg własnego zegarka ręcznego. Była godzina szósta, więc ustawił dużą wskazówkę na 12 i małą wskazówkę na 6.

Niedługo po tym, jak uczeń wrócił, zadzwonił telefon. Podniósł słuchawkę, po czym usłyszał zdenerwowany głos klienta: "Nie wykonałeś dobrze swojej pracy! Zegar wskazuje nie tą godzinę!". Zaskoczony, szybko wybrał się spowrotem do domu klienta. Zegar pokazywał godzinę tuż po ósmej. Pokazał klientowi swój zegarek mówiąc: "Proszę sprawdzić czas. Pański zegar nie późni się nawet o jedną sekundę."; klient musiał się zgodzić.

Następnego ranka klient zadzwonił ponownie mówiąc, że wskazówki jego zegara najwyraźniej oszalały, poruszając się po tarczy zegara jak tylko im się żywnie podoba. Kiedy uczeń wpadł do domu klienta, zegar pokazywał godzinę tuż po siódmej. Kiedy sprawdził godzinę ze swoim zegarkiem, zdenerwował się: "Niech pan się ze mnie nie nabija! Zegar ciągle pokazuje poprawną godzinę!".

Czy już wiesz co się stało?

3. Monety
Weź kartkę papieru i narysuj diagram przedstawiony na tym rysunku:

Dołączona grafika

Przygotuj 17 monet:
5 z nominałem 20;
3 z nominałem 15;
3 z nominałem 10;
6 z nominałem 5.

Umieść monety w każdym kwadracie tak, że suma nominałów monet na każdej prostej linii jest równa 55.

[Od tłumacza ( czyli ode mnie :rolleyes: ), w oryginale monetami były bodajże kopiejki. W związku z tym, że polski system monetarny nie przewidział monet z nominałem 15, można je zastąpić karteczkami z liczbą 15. ]

4. Od 1 do 19
Wpisz liczby od 1 do 19 w kółka tak, by suma każdych trzech liczb w linii prostej była równa 30.

Dołączona grafika

5. Sto.
Wyraź 100 za pomocą pięciu jedynek. Wyraź 100 za pomocą pięciu piątek 3 różnymi sposobami. Możesz użyć nawiasów kwadratowym i okrągłych oraz znaków +\re, \re-, \cdot\re oraz \div\re.
  • 0
________
Nie rozwiązuję zadań poprzez PMy!
Nie zaśmiecać mi skrzynki odbiorczej wiadomościami typu "pomóż mi w następnym zadaniu" etc.
Tego typu wiadomości będę po prostu ignorował i od razu usuwał.


=-.-= ToMaLlA - General Modder in games with QuaKe 3 and DooM III EnGiNes =-.-=

Afroman

    Kombinator

  • Użytkownik
3
  • Płeć:Kobieta

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 Ereinion

Ereinion

    Mega Rozkminiacz z Marsa

  • $Jr Admin
  • 2104 postów
1008
Starszy Wykładowca I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 21.02.2010 - 20:00

No to tak na dobry początek:

Ad.5

Np.
100=111-11

10 i na okręgu kolejno: 1,2,3,...,9,19,18,...,11


Ad.1

Zabieramy to pęknięcie, które oddziela obszary o sumach 17 i 21. Wyginamy je w kształcie odwróconej litery C i "odcinamy" nim obszar obejmujący dwie X: jedną, która samotnie wyznacza na tarczy godzinę dziesiątą i drugą, która wraz z I wyznacza godzinę dziewiąta. Wtedy otrzymamy szukany podział tarczy.

  • 0





Tematy podobne do: Puszka Pandory #3     x