Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie

losowanie cyfr bez zwracania


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 ja

ja

    Ułamek

  • Użytkownik
  • 7 postów
0
Neutralny

Napisano 28.02.2008 - 10:01

Nie można zrobić tego zadania jakoś prościej??ja tego nie rozumiem można prosić o wyjaśnienie??
Niestety musze to zadanie przedstawić na tablicy na ocenę.
Pani z maty sama powiedziała ze to trudne ale dała każdemu jakieś takie zadanie.
Inni zrobią bo mają matematyków w rodzinie a mi niestety nikt nie pomoże a ja tego nie rozumiem.
Jesteście moją jedyna nadzieją ....proszę pomóżcie rozwiązać to zadanie ale bez wzorów.....
  • 0

Afroman

    Kombinator

  • Użytkownik
3
  • Płeć:Kobieta

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 matma4u

matma4u

    Admin Wszechmocny :)

  • Administrator
  • Redaktor
  • 1224 postów
441
Instruktor II
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 28.02.2008 - 12:16

x(x-1)(x-2) - liczba wszystkich możliwych 3 cyfrowych liczb, nasz zbiór jest 9-cio elementowy, stąd:
9 \cdot 8 \cdot 7= 504

Resztę liczysz dokładnie tak jak to pokazał Jamnowaczek89
  • 0

Regulamin

.

MimeTeX

.

Możesz dać innemu użytkownikowi pochwałę klikając na znak Dołączona grafika przy jego poście.


#3 ja

ja

    Ułamek

  • Użytkownik
  • 7 postów
0
Neutralny

Napisano 28.02.2008 - 14:06

Niestety jutro dostane na macie 1:( chyba jestem tak tępa jak łyżka bo nie rozumiem rozwiązania tego zadania....
Nam pani takiCh zadań nie tłumaczyła tylko dała do zrobienia i to od razu na ocene...
szkoda że tego zadania nie da sie rozwiązać w prostSzy sposób.....
co oznacza to C>>skąd się wzieła ta 3 u góry i 9??czarna magia.....co ja mM ZROBIć.....
  • 0

#4 niki87

niki87

    zła i wredna :)

  • $Jr Admin
  • Redaktor
  • 5953 postów
1512
Starszy Wykładowca II
  • Płeć:Kobieta

Napisano 28.02.2008 - 14:18

[..] C>>skąd się wzieła ta 3 u góry i 9??[..]


 C^n_k jest to oznaczenie na ilośc  k -elementowych kombinacji bez powtórzeń zbioru  n -elementowego.

O ile dobrze się orienuje to nawet klasy humanistyczne w szkole śreniej maja ten wzór :?
  • 0

#5 Jamnowaczek89

Jamnowaczek89

    Wielki Analityk

  • VIP
  • 1107 postów
193
Pomocnik II
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 28.02.2008 - 16:06

yhh..może jeszcze raz bez wzorów, jakoś postaram się to wytłumaczyć..

skoro masz stać przy tablicy i tłumaczyć klasie to zrób to tak:

"Aby Obliczyć prawdopodobieństwo zdarzenia A, B lub C, musimy wiedzieć ile jest wszystkich możliwych liczb trzycyfrowych, takich w których nie powtarzają się cyfry. Bo zwróćcie uwagę, że losujemy bez zwracania, czyli nie można wylosować tej samej cyfry więcej niż jeden raz. Wyobraźmy sobie, że losujemy z woreczka nasze cyfry. Pierwszą z nich możemy wylosować na 9 sposobów, bo jest ich tam 9...ponieważ zabraliśmy już jedną z 9 cyfr to drugą możemy wylosować na 8 sposobów, z kolei trzecią możemy wylosować na 7 sposobów. W sumie wszystkich mamy \frac{5}{9} całego zbioru.

zatem trzycyfrowych liczb nieparzystych mamy P(A)=\frac{280}{504}

mam nadzieję, że teraz :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: zaświecą ;D
  • 0

#6 ja

ja

    Ułamek

  • Użytkownik
  • 7 postów
0
Neutralny

Napisano 29.02.2008 - 15:23

Drogi Jamnowaczek89 bardzo dziękuje za to wyjaśnienie :)Mam jeszcze jedna prośbę mogłbyś mi napisać jeszcze to c??jak zabacze zrobione to wtedy będe wiedziała jak to ma byc dokładnie:)dzisiaj na macie Pani mnie nie pytała dopiero na następnej matematyce mam odpowiadać bo nie zdążyła>>>:)Dziękuje
  • 0

#7 Jamnowaczek89

Jamnowaczek89

    Wielki Analityk

  • VIP
  • 1107 postów
193
Pomocnik II
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 01.03.2008 - 07:33

c)zdarzenia C że liczba otrzymana jest większa od 237


teraz zastanówmy się..najpierw obliczmy ile liczb większych od 237 możemy mieć dla pierwszej cyfry równej 2, dla kolejnych cyfr (3,4,5,6,7,8,9) będą to bowiem wszystkie możliwe cyfry (oczywiście z tych zaczynających się na którąś z cyfr 3,4,5,6,7,8 czy też 9)

liczby większe od 237 to:
o początku 23..
44+392=436

P©=\frac{436}{504}=\frac{109}{126}
  • 0

#8 ja

ja

    Ułamek

  • Użytkownik
  • 7 postów
0
Neutralny

Napisano 01.03.2008 - 15:15

Wielkie dzięki:)Tacy ludzie jak Ty są na świecie bardzo potrzebni...nie wiem co bym zrobiła.....bez Twojej pomocy dziękuje:)
Szkoda że mało jest ludzi którzy robią coś bezinteresownie....a Ty jesteś matematykiem??;)
  • 0

#9 Jamnowaczek89

Jamnowaczek89

    Wielki Analityk

  • VIP
  • 1107 postów
193
Pomocnik II
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 01.03.2008 - 15:41

a Ty jesteś matematykiem??;)


heh..ja i matematyk <lol2>

ja nawet matury nie mam a co dopiero byc matematykiem ;P
jestem uczniem Technicznych Zakładów Naukowych w Dąbrowie Górniczej ;) na kier. tech informatyk, potem chciałbym iść na studia na informatykę, ew. automatykę i robotykę, lub też inżynierię biomedyczną..ale tak oo na samą matmę to nie bardzo..;)
  • 0

#10 ja

ja

    Ułamek

  • Użytkownik
  • 7 postów
0
Neutralny

Napisano 01.03.2008 - 19:11

oj to ambitne plany oby wszystko się udało
Czyli masz maturę w przyszłym roku?? bo ja mam w tym mieszkasz dosyć blisko mnie nawet:)
Ale naprawdę podziwiam że masz czas i ochotę pomagać obcym ludziom i to bezinteresownie
;)
  • 0