Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie

silnik jonowy


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 1710

1710

    Wymierny

  • Użytkownik
  • 51 postów
1
Neutralny
  • Płeć:Kobieta

Napisano 15.10.2009 - 17:12

W silniku jonowym ksenon przenika przez otwory w anodzie trafiając do komory jonizacji, gdzie ulega jednokrotnej jonizacji (jeden atom zostaje pozbawiony jednego elektronu). Zjonizowany atom ksenonu jest przyspieszony w polu elktrostatycznym pomiędzy anodą i katodą. Rozpędzony atom opuszcza silnik przez dyszę. U wylotu dyszy emitowane są elektrony, które zobojętniają wylatujące jony ksenonu. Ksenon jest jednoatmowym gazem szlachetnym o masie atmowej 131,3u.
1) Oblicz prędkość jaką uzyskują atomy ksenonu w silniku jonowym czyli tzw prędkość wylotową paliwa.
2) Silnik jonowy w sondzie komicznej zuzywa 19,2g paliwa w ciągu godziny. Oblicz jaka jest siła ciągu tego silnika, jeżeli przyjmiemy że jony ksenonu wylatują z dyszy z V=15km/h
3) oblicz o ile zmieni się prędkość sondy po dwóch godzinach pracy silnika, jeżeli masa sondy wynosi 20kg. przyhmijmy że siła ciągu silnika wynosi 80mN. Zmianę masy rakiety można pominąć
4) Gdyby jony nie zostały zobojętnione u wylotu dyszy miałoby to negatywny wpływ na sondę. Opisz te efekty.

bardzo proszę o pomoc, jakieś wskazówki co z czego liczyć
już sama objętość tego zadania mnie przeraza
zypełnie nie wiem jak policzyć punkt pierwszy skoro nie mam zadnych danych w jakimś innym zadaniu zobaczyłam ze taka prędkość była liczona z zasięgu z rzutu poziomego
  • 0

Afroman

    Kombinator

  • Użytkownik
3
  • Płeć:Kobieta

Napisano 25.09.2011 - 17:55