Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie

ciąg arytmetyczny v3 :)

ciąg arytmetyczny

  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Nanka

Nanka

    Wymierny

  • Użytkownik
  • 74 postów
5
Mały Pomocnik I
  • Płeć:Kobieta

Napisano 10.09.2009 - 18:30

Sprawdź czy liczba (-120) jest wyrazem podanego ciągu arytmetycznego. Jeśli tak, to którym?
a. -240,-230 b. 26,22... c. 66; 65,5

Proszę o rozwiązanie i wytłumaczenie
  • 0
Nie zgadzam się z matematyką. Uważam, że suma zer daje groźną liczbę.

Afroman

    Kombinator

  • Użytkownik
3
  • Płeć:Kobieta

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 lost

lost

    Lukemeister

  • VIP
  • 1619 postów
655
Wykładowca I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 10.09.2009 - 19:04

Założenie:
z{\in}N

a)
a_1=-240
r=10

a_x=-120

-120=-240+10(x-1), to 120=10x-10, to x=13

b)
a_1=26
r=-4

a_x=-120

-120=26-4(x-1), to x=37,5

Nie jest to ciąg arytmetyczny (patrz założenie).

c)
a_1=66
r=0,5

a_x=-120

-120=66-0,5(x-1), to x=373
  • 0

#3 Nanka

Nanka

    Wymierny

  • Użytkownik
  • 74 postów
5
Mały Pomocnik I
  • Płeć:Kobieta

Napisano 10.09.2009 - 19:30

Założenie:
z{\in}N

a)
a_1=-240
r=10

a_x=-120

-120=-240+10(x-1), to 120=10x-10, to x=13

b)
a_1=26
r=-4

a_x=-120

-120=26-4(x-1), to x=37,5

Nie jest to ciąg arytmetyczny (patrz założenie).

c)
a_1=66
r=0,5

a_x=-120

-120=66-0,5(x-1), to x=373


nie bardzo rozumiem co tu zrobiłeś i jaka jest poprawna odpowiedz wiem jedynie ze wykluczyłeś b
  • 0
Nie zgadzam się z matematyką. Uważam, że suma zer daje groźną liczbę.

#4 lost

lost

    Lukemeister

  • VIP
  • 1619 postów
655
Wykładowca I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 10.09.2009 - 19:38

Założenie jest napisane, że x należy do liczb naturalbych. A czy x w b jest naturalny?!
I niech koleżanka pozna wzór na enty wyraz w ciągu arytmetycznym. Bez tego ani rusz... Ostatecznie odsyłam do kolegi tadpoda. On i jego wspaniałe metody na pewno będą cudownym remedium na to zadanie...
  • 0

#5 Nanka

Nanka

    Wymierny

  • Użytkownik
  • 74 postów
5
Mały Pomocnik I
  • Płeć:Kobieta

Napisano 10.09.2009 - 19:43

Założenie jest napisane, że x należy do liczb naturalbych. A czy x w b jest naturalny?!
I niech koleżanka pozna wzór na enty wyraz w ciągu arytmetycznym. Bez tego ani rusz... Ostatecznie odsyłam do kolegi tadpoda. On i jego wspaniałe metody na pewno będą cudownym remedium na to zadanie...


nie będę w ogóle komentować tego co tu napisałeś, jedynie powiem ci tyle że jak masz mi tak pisać to nie pisz w ogóle :thumbsdown:

"-120=-240+10(x-1), to 120=10x-10, to x=13" te -240 to pewnie krowa zjadła, ciężko jest rozpisać jak się liczy nie? wybacz ja nie mam kalkulatora w głowie :thumbsdown:
  • 0
Nie zgadzam się z matematyką. Uważam, że suma zer daje groźną liczbę.

#6 bziomek

bziomek

    Ziomalek... ;).

  • $Jr Admin
  • 984 postów
244
Pomocnik III
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 10.09.2009 - 19:50

Założenie jest napisane, że x należy do liczb naturalbych. A czy x w b jest naturalny?!
I niech koleżanka pozna wzór na enty wyraz w ciągu arytmetycznym. Bez tego ani rusz... Ostatecznie odsyłam do kolegi tadpoda. On i jego wspaniałe metody na pewno będą cudownym remedium na to zadanie...

Koleś, ja cię tylko proszę, że jak coś sobie 'walniesz', to nie udzielaj się na forum. :thumbsdown: Zaczyna mnie już to denerwować...
Koleżanka prosi cię tylko o wyjaśnienie, może nie rozumieć sposobu, w jaki rozwiązałeś zadanie. Ode mnie tyle.
  • 0

#7 lost

lost

    Lukemeister

  • VIP
  • 1619 postów
655
Wykładowca I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 10.09.2009 - 19:54

Powiem tak, my tylko pokazujemy metodę. Pierwszy podpunkt masz rozwiązany na 100%. pozostałe robisz wg wzoru. I miło wiedzieć, że tak cenisz czyjś poświęcony czas.

I korzystaj z tego wzoru:

a_n=a_1+r(n-1)

a_n - jakiś n=ty wyraz
n - w tym zadaniu oznaczyłem x jest to numerek wyrazu, mówi o jego kolejności
a_1 - pierwszy wyraz ciągu

1) Znajdź a_1 jest pierwszym wyrazem ciągu z podpunktu...
3) a_n - to jest to całe -120, wyraz który sprawdzasz

I trochę jeszcze teorii, którą jak widzę bardzo dokładnie sobie przyswoiłaś...
n{\in}R
Ciąg dotyczy tylko liczb naturalnych we wzorze (n jest liczbą naturalną)...

Po pierwsze nie koleś koleś!!! Nie pozwolę sobie wsiadać na krzyż tak jak to zrobił mi tadpod. Na początek, to koleś Ty szanuj innych.
Na tym forum nie ma żadnej wdzięczności. Można obrażać ludzi, tak jak mnie obrażono od tak. Jestem dlatego bardzo, ale to bardzo zły. Myślę, że jak zrobię mały błąd to nie powinno mnie się zaraz mieszać z błotem. Ta sentencja jest też skierowana do Ciebie koleś. I nie tym tonem... Najpierw zwróć uwagę komuś innemu, to nie ja to zacząłem...
  • 1

#8 Nanka

Nanka

    Wymierny

  • Użytkownik
  • 74 postów
5
Mały Pomocnik I
  • Płeć:Kobieta

Napisano 10.09.2009 - 20:02

Powiem tak, my tylko pokazujemy metodę. Pierwszy podpunkt masz rozwiązany na 100%. pozostałe robisz wg wzoru. I miło wiedzieć, że tak cenisz czyjś poświęcony czas.

I korzystaj z tego wzoru:

a_n=a_1+r(n-1)

a_n - jakiś n=ty wyraz
n - w tym zadaniu oznaczyłem x jest to numerek wyrazu, mówi o jego kolejności
a_1 - pierwszy wyraz ciągu

1) Znajdź a_1 jest pierwszym wyrazem ciągu z podpunktu...
3) a_n - to jest to całe -120, wyraz który sprawdzasz

I trochę jeszcze teorii, którą jak widzę bardzo dokładnie sobie przyswoiłaś...
n{\in}R
Ciąg dotyczy tylko liczb naturalnych we wzorze (n jest liczbą naturalną)...

Po pierwsze nie koleś koleś!!! Nie pozwolę sobie wsiadać na krzyż tak jak to zrobił mi tadpod. Na początek, to koleś Ty szanuj innych.
Na tym forum nie ma żadnej wdzięczności. Można obrażać ludzi, tak jak mnie obrażono od tak. Jestem dlatego bardzo, ale to bardzo zły. Myślę, że jak zrobię mały błąd to nie powinno mnie się zaraz mieszać z błotem. Ta sentencja jest też skierowana do Ciebie koleś. I nie tym tonem... Najpierw zwróć uwagę komuś innemu, to nie ja to zacząłem...


To co napisałeś mi to wiem, powiedz mi co mi po twoim rozwiązanym zadaniu skoro wpisałeś już tam same wyniki a 0 obliczeń.
  • 0
Nie zgadzam się z matematyką. Uważam, że suma zer daje groźną liczbę.

#9 lost

lost

    Lukemeister

  • VIP
  • 1619 postów
655
Wykładowca I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 10.09.2009 - 20:06

To forum nie polega, że Ty nam zadajesz, a my za ciebie odwalamy całą brudną robotę. Ty zadajesz zadanie, a my Cię naprowadzamy. Skoro, to wiesz, to po co umieszczasz to zadanie?!
Jak widać nic więcej Ci nie przekazałem niż to, co pokazał Ci nauczyciel.
  • 0

#10 Nanka

Nanka

    Wymierny

  • Użytkownik
  • 74 postów
5
Mały Pomocnik I
  • Płeć:Kobieta

Napisano 10.09.2009 - 20:11

To forum nie polega, że Ty nam zadajesz, a my za ciebie odwalamy całą brudną robotę. Ty zadajesz zadanie, a my Cię naprowadzamy. Skoro, to wiesz, to po co umieszczasz to zadanie?!
Jak widać nic więcej Ci nie przekazałem niż to, co pokazał Ci nauczyciel.


co za typ.. nie dziwie się że cie obrażają sama mam ochotę wysłać ci specialną wiązankę ale obejdzie się. Napisałam kilka zadań z którymi mam problem i znalazły się osoby które mi to rozwiązały i pokazały jak mam zrobić bądź tak jak niki87 naprowadziła mnie i sprawdziła czy dobrze rozwiązałam. Skoro nie chcesz mi pomóc to po co się w ogóle udzielasz, widocznie nie potrafisz mi pomóc.. poprawka może nie chcesz. Aha i pisz za siebie bo nikt oprócz ciebie nie skarżył się że odwala za mnie "brudną" robotę -_-
  • 0
Nie zgadzam się z matematyką. Uważam, że suma zer daje groźną liczbę.

#11 lost

lost

    Lukemeister

  • VIP
  • 1619 postów
655
Wykładowca I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 10.09.2009 - 20:16

Słuchaj, to ja mogę się jako pierwszy obrażać. Zaprezentowałem Ci wyniki i podałem teorię... czego jeszcze więcej chcesz? Jak chcesz, to umieść na forum swoje rozwiązania, a ja Ci na nie odpowiem, czy masz gdzieś w nich błąd. A co do pomocy, ja to umiem i rozwiązałem. na dodatek sam ukończyłem szkołę średnią z wyróżnieniem. matematyka to mój konik.
  • 0

#12 Nanka

Nanka

    Wymierny

  • Użytkownik
  • 74 postów
5
Mały Pomocnik I
  • Płeć:Kobieta

Napisano 10.09.2009 - 20:23

Słuchaj, to ja mogę się jako pierwszy obrażać. Zaprezentowałem Ci wyniki i podałem teorię... czego jeszcze więcej chcesz? Jak chcesz, to umieść na forum swoje rozwiązania, a ja Ci na nie odpowiem, czy masz gdzieś w nich błąd. A co do pomocy, ja to umiem i rozwiązałem. na dodatek sam ukończyłem szkołę średnią z wyróżnieniem. matematyka to mój konik.



za co niby możesz się pierwszy obrażać? no lol ręce opadają
wyniki to ja znajdę z tyłu książki więc po kij mi twoje?
co mnie to obchodzi jaką szkołę ukończyłeś, z jakimi wynikami i co jest twoim "konikiem" lol!

wybacz panie najmądrzejszy ale nie każdy musi mieć mate w 1 palcu -_-
  • 0
Nie zgadzam się z matematyką. Uważam, że suma zer daje groźną liczbę.

#13 lost

lost

    Lukemeister

  • VIP
  • 1619 postów
655
Wykładowca I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 10.09.2009 - 20:35

Pisz po polsku i zamiast ćwiczyć ten swój slang z lolami, to lepiej siadaj przed podręcznikiem i przeczytaj w 10 min teorię, a po tym zapewniam Cię, że krzywda Ci się nie stanie i na bank, oprócz swego wygadania zdobędziesz jeszcze jeden atut- teorię z matmy.
  • 1

#14 Nanka

Nanka

    Wymierny

  • Użytkownik
  • 74 postów
5
Mały Pomocnik I
  • Płeć:Kobieta

Napisano 10.09.2009 - 20:45

Szkoda mojego czasu na użeranie się z tobą, znając teorię i wzory nie zrobię nic jeśli nie czuje tego i nie widzę - oprócz podstaw trzeba też umiejętnie analizować zadanie czego ja nie potrafię tak dobrze jak ty. No ale przecież taka zapatrzona w siebie osoba tego nie zrozumie. No nic, kończę te pisanie z tobą bo to nie ma sensu, masz jeszcze coś do mnie to załatw to na prv bo szkoda spamować na forum, jeśli zamieszczę jeszcze jakieś zadanie na forum to proszę żebyś się nie udzielał bo przynosisz więcej problemów niż pomocy.
  • 0
Nie zgadzam się z matematyką. Uważam, że suma zer daje groźną liczbę.

#15 bziomek

bziomek

    Ziomalek... ;).

  • $Jr Admin
  • 984 postów
244
Pomocnik III
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 10.09.2009 - 21:42

Pokażę ci na jednym przykładzie, jak to rozwiązać. Niech to będzie przykład c).
Mamy dwa pierwsze wyrazy ciągu arytmetycznego a_n, gdzie r zwanej róznicą ciągu, co zapisać można tak:
\fbox{a_{n+1}=a_{n}+r} , a z tego łatwo można wyznaczyć r mianowicie:
n=1 mamy:
r=a_2-a_1 a przecież a_2 i a_1 znamy - było podane w zadaniu, toteż podstawiamy i wyliczamy r:
\fbox{r=-0,5} - obliczona różnica ciągu.
Znając pierwszy wyraz i różnicę ciągu, możemy obliczyć którykolwiek (n-ty) wyraz tego ciągu.
\fbox{a_n=a_1+r(n-1)} - wzór na n-ty wyraz ciągu
Ale także możemy obliczyć, którym wyrazem tego ciągu jest np. -120, o ile w ogóle jest wyrazem tego ciągu.
Czyli zakładamy, że naszym n-tym wyrazem jest -120, co piszemy a_n=-120, więc podstawiamy do wzoru i liczymy n:
-120 jest 373 wyrazem tego ciągu.

Jakby obliczone -120 nie byłby wyrazem tego ciągu.

Jakbyś jeszcze miała jakieś wątpliwości, to pisz.
Pozdrawiam :thumbsdown:.
  • 1

#16 Nanka

Nanka

    Wymierny

  • Użytkownik
  • 74 postów
5
Mały Pomocnik I
  • Płeć:Kobieta

Napisano 11.09.2009 - 05:37

Pokażę ci na jednym przykładzie, jak to rozwiązać. Niech to będzie przykład c).
Mamy dwa pierwsze wyrazy ciągu arytmetycznego a_n, gdzie r zwanej róznicą ciągu, co zapisać można tak:
\fbox{a_{n+1}=a_{n}+r} , a z tego łatwo można wyznaczyć r mianowicie:
n=1 mamy:
r=a_2-a_1 a przecież a_2 i a_1 znamy - było podane w zadaniu, toteż podstawiamy i wyliczamy r:
\fbox{r=-0,5} - obliczona różnica ciągu.
Znając pierwszy wyraz i różnicę ciągu, możemy obliczyć którykolwiek (n-ty) wyraz tego ciągu.
\fbox{a_n=a_1+r(n-1)} - wzór na n-ty wyraz ciągu
Ale także możemy obliczyć, którym wyrazem tego ciągu jest np. -120, o ile w ogóle jest wyrazem tego ciągu.
Czyli zakładamy, że naszym n-tym wyrazem jest -120, co piszemy a_n=-120, więc podstawiamy do wzoru i liczymy n:
-120 jest 373 wyrazem tego ciągu.

Jakby obliczone -120 nie byłby wyrazem tego ciągu.

Jakbyś jeszcze miała jakieś wątpliwości, to pisz.
Pozdrawiam :thumbsdown:.


Nie mam już żadnych wątpliwości :thumbsdown: dziękuję za wytłumaczenie an no i oczywiście za to że mi to rozpisałeś :)
  • 0
Nie zgadzam się z matematyką. Uważam, że suma zer daje groźną liczbę.