Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie

Nalot policji sprawdzającej legalność oprogramowania.


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 MarkII

MarkII

    Operator całkujący

  • VIP
  • 487 postów
22
Mały Pomocnik I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 30.05.2007 - 17:27

Ostatnio coraz częściej słyszę o "nalotach" policji na akademiki. O tych wspaniałych akcjach, o terabajtach przechwyconych danych i ludziach, ktorzy już siedzą, bądź nie, za "nielegalne" dane. Ciekawi mnie jaki jest wasz pogląd na tę sprawę ? Być może znacie jakieś przykłady podobnych działań. Z chęcią usłyszę wasze zdanie na ten temat ?

http://di.com.pl/news/16581,1.html

http://di.com.pl/news/16325,0.html

Z tego co wiem, wielu administratorów akademickich serwerów DC++, zawiesiło już swoją "działalność".

Niektóre miasteczka studenckie ogarnęła wręcz mania.
http://hacking.pl/pl...kademikach.html
  • 0
David Hilbert (1862-1943) wybitny niemiecki matematyk zapytany o jednego z byłych uczniów odpowiedział: "Ach, ten, został poetą. Na matematyka miał zbyt mało wyobraźni".

Afroman

    Kombinator

  • Użytkownik
3
  • Płeć:Kobieta

Napisano 25.09.2011 - 17:55

#2 AmmciA

AmmciA

    Nowicjusz

  • VIP
  • 1 postów
0
Neutralny

Napisano 31.05.2007 - 10:44

Fakt, DC na MS AGH przed paroma dniami został głośno pożegnany. Generalnie - paranoja zapanowała w naszym pięknym państwie, choć nie tylko w sprawach policyjno-informatycznych :?
Takie dwie luźne myśli:
Jedno to kwestia nielegalnego oprogramowania - w tej sprawie raczej jestem po stronie tych popierających legalność. Na obu komputerach, które posiadam, mam legalnego winXP, no i oczywiście Linuxa. Prawda jest taka, że jeżeli o systemy operacyjne chodzi, to wielu ludzi posiada nielegalne oprogramowanie ze względu na to, że nie wie, że istnieje legalna alternatywa i/lub boi się jej używać, bo słyszała, że "linuxy to nie dla ludzi". Dla wielu komercyjnch programów istnieją ich open albo free odpowiedniki, niejednokrotnie lepsze... Poza tym ceny legalnyhch, komercyjnych programów nie skłaniają raczej do ich zakupów, jeżeli chcelibyśmy je wykorzystywać tylko w prywatnych, nie zarobkowych celach. ale to nie znaczy od razu, że należy "piracić". Jeżeli zaś chodzi o filmy / muzykę, to tutaj już trochę ciężej jest mi się jednogłośnie opowiedzieć za posiadaniem / korzystaniem jedynie z legalnych wersji. Ceny płyt / filmów / biletów do kina raczej nie pomagają w postawieniu się po stronie prawa... Ale szczerze mówiąc akcji z zamknięciem http://www.napisy.org/ nie do końca rozumiem - nielegalne kopiowanie filmów to jedno, ale "hobbystyczne tłumaczenie filmów obco języcznych" - drugie (ok., AFAIR były tam odniesienia jakieś do wersji kopii filmu itd., ale...)

Dwa - działania policji. Zdaje się, że najpierw powinni sprawdzić własne szeregi w poszukiwaniu "piratów", potem zaś dopiero ew. zabrać się za działania gdzie indziej. Zresztą - szkodliwość społeczna procederu, który i tak będzie się rozszerzał w dobie dzisiejszej informatyzacji nie jest aż tak wielka w przypadku studentów. Co innego duże firmy, wykorzystujące profesjonalne oprogramowanie itd.

Ech. może w ramach sprzeciwu -
PARTIA PIRATÓW :wink:
  • 0

#3 MarkII

MarkII

    Operator całkujący

  • VIP
  • 487 postów
22
Mały Pomocnik I
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 31.05.2007 - 19:21

AmmciA poruszyła bardzo ważny temat. Temat legalnego systemu operacyjnego. Dlaczego ludzie nie mają legalnego systemu ? I instalują nielegalnie rozwiązania firmy M$ ? Myślę że przyczyn jest wiele.
Po pierwsze. Wielu ludzi, który pierwszy raz kupuje komputer, niewiele sie na nim zna. Często wykorzystują to sprzedawcy wciskając jedyny słuszny system operacyjny, który jest oczywiście płatny. Ciekawe jest jednak coś jeszcze. Gdy ja kupowałem [po raz drugi w życiu] komputer, po odpaleniu go w domu okazało się, że jest na nim zainstalowany system (jedyny słuszny). System został zainstalowany bez mojej wiedzy, pewnie w celu ułatwienia pracy z komputerem. Czy rozwiązanie to zastosowane przez sprzedawcę, było legalne ? nie wiem i nawet sie nie chce nad tym zastanawiać. Pewne jest jednak, że wielu użytkowników (oczywiście nie znających sie w ogólne na komputerze), rozpoczęło przygodę od zapoznawania sie z podstawami owego systemu i to główny powód piractwa. Ludzie po prostu są tak przyzwyczajeni do jednego rodzaju systemu, że każdy inny różniący sie od niego uznają za zły, co jest chyba normalne, w końcu nikt nie lubi zmian. Ludzie już tacy są, nie chcą zmian bo uważają, że będzie gorzej, gdy zmiany zachodzą uważają, że jest gorzej, ale gdy powróci sie do stanu przed zmianami, to dopiero przeglądają na oczy, jak wiele im się tylko wydawało.
Po drugie. Wielu posiadaczy darmowych systemów, a w szczególności różnych dystrybucji Linux'a, często odstrasza od tego systemu potencjalnych jego użytkowników. Panuje dziwne przekonanie, że użytkownicy "LInuksa" to bogowie komputerowej rzeczywistości (zresztą część z nich to kreuje), widzą świat w kodzie binarnym, każdy z nich jakby tylko chciał włamałby sie, gdzie tylko by mu kazali, bo to "hakerzy", ludzie o IQ wyższym od 300, gdy byli z przedszkolu rozwiązywali problemy doktorantów uczelni, potrafią już wszystko, wiedzą więcej niż inni i w ogóle. Totalna bzdura. Większość "linuksowych lamerów" (czyli tych co wiele gada a mało rozumie) to właśnie tacy "przechwalacze". Lubią wywyższać się nad użytkownikami systemu Windows i niestety przynosi to "pożądany" skutek (pojmowanie linuxa jako systemu dla elit). Prawda jest taka, że każdy szanujący użytkownik darmowych systemów nie gardzi innymi. Bo może niektórzy nie wiedzą ale Linux przez "lamerskich użytkowników" innych bardziej "zaawansowanych" systemów (a takie są) także mógłby byc wyśmiewanym systemem, ale tak nie jest, co świadczy o poziomie owych systemów, a raczej ich user'ów. No ale chyba sie trochę zagalopowałem ;)
Rozbawiają mnie tłumaczenia niektórych osób, że używają nielegalnego systemu bo ich na to nie stać. Jest wiele darmowych dystrybucji linux'a ze wspaniałym wsparciem i pomocą całego społeczeństwa danej dystrybucji. Wiele programów płatnych ma na linuxie swoje darmowe odpowiedniki. Linux jest systemem, do którego jak zawsze trzeba sie przyzwyczaić, ot cała trudność. Później dostrzegamy jak wiele traciliśmy na naszym starym "lepszym" systemie.
Oczywiście jeśli ktoś chce może przesiąść się na inne systemy ;) Ale Linux ma dzisiaj jak już wspomniałem bardzo duże wsparcie, wiec w razie jakichkolwiek problemów, szybko można uzyskać potrzebną pomoc ;)
Od nielegalnego systemu wszystko się zaczyna.
Legalny system to podstawa.

Pozdrawiam.
  • 0
David Hilbert (1862-1943) wybitny niemiecki matematyk zapytany o jednego z byłych uczniów odpowiedział: "Ach, ten, został poetą. Na matematyka miał zbyt mało wyobraźni".