Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

Zdjęcie

masa pasażerów


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się aby odpowiedzieć
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 krystek

krystek

    Ułamek

  • Użytkownik
  • 6 postów
0
Neutralny

Napisano 01.02.2009 - 09:45

witam,
mam pewne problemy z zadaniem:
Balon na ogrzane powietrze ma kształt kuli o promieniu 10 m. Łączna masa gondoli, lin i powłoki balonu wynosi 150 kg.
a) oblicz masę pasażerow balonu, jesli po zwolnieniu lin utrzymyjacych balon, zaczal sie on wznosic z przyspieszeniem 1 m/s2. Objetosc powietrza wypartego przez pasazerow, gondole i liny jest zaniedbywalnie mala. Gestosc zimnego powietrza przy powierzchni Ziemi wynosi 1,29 kg/m3, a gestosc goracego powietrza w balonie 1,09 kg/m3.
b) oblicz przyspieszenie balonu, zakladajac stala gestosc powietrza wewnatrz powloki balonu oraz narysuj wykres zaleznosci przyspieszenia balonu od wysokosci nad powierzchnia Ziemi.
c) okresli, jakim ruchem, bedzie wznosil sie balon, jezeli przyjmiemy ze gestosc powietrza atmosferycznego liniowo maleje wraz z wysokoscia.

a) policzylem tak:
m©a = F - Q - mg, gdzie F- to sila wyporu, O- ciezar balonu, m© - masa całkowita
F = ?Vg = 1,29 kg/m3 * 4/3 ? r^3 * g = 54 kN
Q = ?Vg = 1,09 kg/m3 * 4/3 ? r^3 * g = 45,6 kN
m©a = 54 kN - 45,6kN - mg
m© a+ mg = 8,4 kN
150 + m + 10m = 8,4 kN
11m = 8,25 kN
m = 750 kg

czy ktos moglby sprawdzic czy dobrze, bo wydaje mi sie ze ta masa wyszla za duza, nie mam innego pommyslu:/
bardzo prosilbym rowniez o wskazowki, do dwoch pozostałych podpunktow, bo nie za bardzo wiem, jak rozwiazac
pozdrawiam
  • 0

Afroman

    Kombinator

  • Użytkownik
3
  • Płeć:Kobieta

Napisano 25.09.2011 - 17:55