Skocz do zawartości

  •  
  • Mini kompendium
  • MimeTeX
  • Regulamin

- - - - -

Matematyka a sztuka

Napisane przez Ereinion, 10 February 2010 · 4820 wyświetleń

Inne
Tym razem wpis będzie dość nietypowy, bo z matematyką tylko luźno związany. Tak się składa, że musiałem ostatnio przygotować prezentację z dziedziny historii sztuki na wybrany przeze mnie temat. Starałem się oczywiście wymyślić coś najbardziej związanego z matematyką, więc ostatecznie zdecydowałem się na prezentację pt "Liczba a obraz". Gdyby kogoś interesowały związki sztuki i matematyki na przełomie dziejów to zamieszczę listę dzieł, które wykorzystałem w prezentacji wraz z krótkimi komentarzami.

Jeśli chodzi o starożytność to na przykład mamy Partenon na ateńskim Akropolu, gdzie można dopatrzeć się kilku tzw. "złotych podziałów".

Przykładowo \frac{\mbox{szerokosc pojedynczej metopy}}{\mbox{szerokosc pojedynczego tryglifu}}=\phi . Więcej widać na obrazku:

Dołączona grafika(obrazek pochodzi z >tej strony< )


Przeskakując aż do renesansu z dwóch powodów warto zwrócić uwagę na miedzioryt "Melancholia I" A.Durera. Przede wszystki po prawej stronie możemy dostrzec kwadrat magiczny:
http://upload.wikime...a/en/8/81/Durer (zdjęcie wzięte > stąd < )
Suma magiczna tego kwadratu to 34. Ciekawe jest też, że w dwóch dolnych polach mamy obok siebie liczby 15 i 14, które to w formie 1514 dają roczną datę powstania tego miedziorytu :)
Drugą istotną rzeczą w "Melancholii" jest wielościan znajdujący się po lewej stronie skrzydlatej postaci. Trudno dokładnie określić jaka jest to bryła, gdyż Durer żadnych dodatkowych wiadomości o niej nie pozostawił. Więcej można poczytać > tutaj < .

Przeskakując do pierwszej połowy XX wieku koniecznie należy zatrzymać się przy M.C. Escherze - holenderskim grafiku. Mamy tutaj:

- iluzję - na przykład "Wodospad" (> zdjęcie < )

- parkietaże - (przykładowe: > jeden <, > drugi < i > trzeci < )

- coś pięknego - "Print Gallery" - ta grafika wydaje się być niedokończona ze względu na białą plamę w środku. Prawdopodobnie sam Escher nie wiedział co powinno się znajdować w tym miejscu i dlatego nie dokończył dzieła. Kilka lat temu grupa matematyków odtworzyła używane przez Eschera przekształcenia płaszczyzny i zgodnie z nimi uzupełniła białą plamę w "Print Gallery". Ta historia jest szerzej opisana > tutaj < .

Równocześnie z Escherem tworzy Piet Mondrian - twórca neoplastycyzmu. Jego kompozycje są bardzo charakterystyczne, złożone z czarnych pionowych i poziomych kresek oraz prostokątów w trzech zasadniczych kolorach" żółtym, czerwonym i niebieskim. Przykład:
Dołączona grafika
Okazuje się, że niektóre prostokąty z obrazów Mondriana to tak zwane "złote prostokąty" czyli takie których boki pozostają w złotym stosunku.

Przechodząc do naszych rodzimych twórców nie można nie wspomnieć o Romanie Opałce- wybitnym konceptualiście. Jego najsłynniejsze dzieło to cykl "Opałka 1965/1- \infty ". Polega to na tym, że artysta wypisuje białą lub szarą farbą na płótnie kolejne liczby naturalne. Zaczynał z czarnym tłem i stopniowo je rozjaśnia. Dodatkowo każdą liczbę wymawia i nagrywa na magnetofon, a do każdego obrazu na końcu dołącza swoje zdjęcie z oznakami starzenia.

Wygląda to mniej więcej > tak <.

Jest też Ryszard Winiarski uważany za jednego z najoryginalniejszych współczesnych polskich malarzy i twórców form przestrzennych. Początkowo ograniczał się do dwóch barw: białej i czarnej. Fascynowały go doświadczenia losowe i statystyka. Swoje prace artysta określał jako "próby wizualnej reprezentacji rozkładów statystycznych". Sporo o nim > na tej stronie <.

Jeśli chodzi o współczesną architekturę to bardzo ciekawym przykładem była pewna tajemnicza tablica na ścianie stadionu X-lecia. Polecam ciekawy artykuł o niej: > klik <.

Oczywiście jest to tylko kilka najistotniejszych przykładów związku matematyki ze sztuką, ale może wystarczy by kogoś zainspirować do samodzielnych poszukiwań :)

  • 0Miedzioryt "Melancholia" rzeczywiście jest bardzo interesujący, a sam kwadrat magiczny ma dużo ciekawych własności. Widziałem gdzieś nawet pracę poświęconą temu dziełu i omawiającą szczegółowo wszystkie własności tego kwadratu magicznego.
    • 0

Ostatni odwiedzający

Ostatnie komentarze

Buttony