Skocz do zawartości

 •  
 • Mini kompendium
 • MimeTeX
 • Regulamin

- - - - -

MTU - optymalizacja połączenia internetowego

Napisane przez matma4u, 01 February 2011 · 17371 wyświetleń

Od kilku dni jestem "szczęśliwym" posiadaczem Windows 7 Home Premium 64 bit i już na starcie zraziłem się do tego systemu. Otóż przez te kilka dni miałem limitowany dostęp do naszego forum matematycznego (i nie tylko), a wszystko to za sprawą właśnie MTU. Skrót ten brzmi bardzo tajemniczo, ale to tylko pozory. W wielkim skrócie MTU (maksymalna jednostka transmisji) odnosi się do maksymalnej wielkości pakietu danych, które można przesyłać w sieci.
Standardowo Windows 7 ma ustawioną wartość MTU na 1500 (bajtów). Wielkość ta dla mojego połączenia była jak ucho igielne, non stop miałem problemy z połączeniem internetowym objawiające się na kilka sposobów np. przerywanie połączenia podczas pobierania plików.
W końcu olśniło mnie i przypomniałem sobie właśnie o MTU i sposobie dobierania tego parametru. Na początek włączamy Wiersz polecenia z uprawnieniami admina i uruchamiamy komendę:

ping -t www.wp.pl

Jeśli okaże się, że nie wszystkie pakiety docierają do celu to może właśnie świadczyć (choć nie musi) o tym, że mamy źle dobraną wartość MTU. Aby upewnić co do naszych przypuszczeń musimy uruchomić kolejne dwa polecenia

Pierwsze polecenie dostarczy nam informacji na temat ustawionych wartości MTU dla poszczególnych połączeń internetowych:

netsh interface ipv4 show subinterfaces

Załączona grafika


Drugie polecenie (wywoływane kilkakrotnie) pozwoli nam określić optymalną wartość MTU dla naszego łącza internetowego.

ping www.matma4u.pl -f -l 1490

Jeśli oczom naszym ukaże się poniższy komunikat to znaczy się, że musimy zmniejszyć wartość MTU.
Załączona grafika

Musimy tak zmieniać MTU (metodą prób i błędów) by w końcu doprowadzić do takiej wartości, przy której nie są tracone żadne pakiety, a której przekroczenie o jeden punkt spowoduje, że będą musiały być dzielone na fragmenty. W moim przypadku wartość to wyniosła 1450.
Załączona grafika

No dobra mamy już optymalną wartość MTU, musimy jeszcze pamiętać by zwiększyć ją o wielkość nagłówka, który standardowo wynosi 28. Suma summarum nasze (w moim przypadku) MTU powinno wynosić: 1478.
Ostatnia komenda ustawi MTU na zadaną wartość.

netsh interface ipv4 set subinterface "Połączenie lokalne" mtu=1478 store=persistent

Załączona grafika

I to wszystko na dzisiaj :D

 • 1No ja także jestem szczęśliwą posiadaczką Home Premium 64bit od pół roku ale na takie coś nie wpadłam, aż muszę sprawdzić...
  • 0
I jak tam testy? Sprawdzałaś może?
  • 0
Sprawdzałam, sprawdzałam, ale na szczęście wszystkie pakiety dochodzą bez "uszczerbku na zdrowiu"
  • 0
A jednak po wdrożeniu się w szczegóły łącza tracę pakiety... Dla mnie optymalnie 1430 :rolleyes:
  • 0